Be-politan
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μοντελα vs ηλιθιότητα

+5
vanessa
silk
mrs2be
marmite
taso$_G
9 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα Empty Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από taso$_G Τρι Σεπ 22, 2009 7:42 am

http://www.enet.gr/?i=news.el.ygeia&id=84642

Χα χα κάτι σαν τον θρίαμβο της βλακείας μου μοιάζει αυτό. Να βάλουν λεζάντες όπως στα τσιγάρα "προσοχή η ομορφιά βλάπτει σοβαρά την υγεία", "η ομορφιά μπορεί να ενοχλεί τους γύρω σας"
taso$_G
taso$_G
Κόντρα στο ρεύμα
Κόντρα στο ρεύμα

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3573
Registration date : 10/05/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από marmite Τρι Σεπ 22, 2009 9:55 am

poly swsto to vriskw kai mpravo tous. Ksereis poses files exw pou akoma kai se ayth thn hlikia pisteyoun oti oi photos sta periodika den exoun ypostei tropopoihseis kai kovoun to fai gia na kanoun ta swmata pou vlepoun?

Opoiosdhpote exei zhsei apo konta peristatiko nevrikhs anoreksias mporei na me katalavei...
marmite
marmite

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3838
Ηλικία : 31
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από taso$_G Τρι Σεπ 22, 2009 10:41 am

Συγνώμη αλλά οι επεμβάσεις με τα photoshop γίνονται στις λεπτομέρειες, δεν παίρνουν μια φάλαινα και την κάνουν σεξοβόμβα, τα μοντέλα είναι ήδη λεπτά. Γενικότερα τα μοντέλα είναι από φυσικού τους σε καλύτερη κατάσταση από τον μέσο άνθρωπο, γιαυτό και είναι μοντέλα, αν η άλλη εχει πρόβλημα αυτοπεποίθησης, αυτοεκτίμησης, αδυναμίας να ξεχωρίσει στο σώμα της τι είναι σωστό και τι όχι, τι είναι σημαντικό και τι όχι, δεν χρειάζεται αλλαγή του τρόπου εμφάνισης των μοντέλων αλλά ψυχολογική υποστήριξη-βοήθεια η μοντελόπληκτη να αποκτήσει ισορροπημένη αντίληψη των πραγμάτων.
taso$_G
taso$_G
Κόντρα στο ρεύμα
Κόντρα στο ρεύμα

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3573
Registration date : 10/05/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από mrs2be Τρι Σεπ 22, 2009 10:46 am

Συμφωνώ σε κάθε λέξη !
mrs2be
mrs2be

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1214
Ηλικία : 38
Registration date : 05/11/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από silk Τρι Σεπ 22, 2009 10:54 am

taso$_G έγραψε:Συγνώμη αλλά οι επεμβάσεις με τα photoshop γίνονται στις λεπτομέρειες, δεν παίρνουν μια φάλαινα και την κάνουν σεξοβόμβα, τα μοντέλα είναι ήδη λεπτά. Γενικότερα τα μοντέλα είναι από φυσικού τους σε καλύτερη κατάσταση από τον μέσο άνθρωπο, γιαυτό και είναι μοντέλα, αν η άλλη εχει πρόβλημα αυτοπεποίθησης, αυτοεκτίμησης, αδυναμίας να ξεχωρίσει στο σώμα της τι είναι σωστό και τι όχι, τι είναι σημαντικό και τι όχι, δεν χρειάζεται αλλαγή του τρόπου εμφάνισης των μοντέλων αλλά ψυχολογική υποστήριξη-βοήθεια η μοντελόπληκτη να αποκτήσει ισορροπημένη αντίληψη των πραγμάτων.

ta modela ta paramorfwnoun me to photoshop. toooso retouch dinei afysiko apotelesma kai ennoeitai diastrevlwnei tin pragmatikotita..an xwrizontai oi gynaikes se 2 katigories stis retousarismenes kai mi tote den einai mono i autoektimisi pou dimiourgei ta provlimata stis efives...
silk
silk

Αριθμός μηνυμάτων : 3062
Registration date : 23/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από taso$_G Τρι Σεπ 22, 2009 11:06 am

Ανέκαθεν οι φωτογραφίες των μοντέλων δεν ήταν ακριβής αποτύπωση της πραγματικότητας, απλά παλιότερα το κάναν παίζοντας με τον φωτισμό και το μακιγιάζ, τώρα έχουν το ίδιο αποτέλεσμα πιο εύκολα με τον υπολογιστή. Και τέλος πάντων τι το τερατώδες κάνουν, αφαιρούν κανένα παραπανίσιο εκατοστό και δίνουν πιο απαλή εμφάνιση στην επιδερμίδα, ο καθένας με λίγο νιονιό στο κεφάλι μπορεί να καταλάβει ότι 1-2 εκατοστά στην πραγματικότητα δεν τα προσέχει κανείς και ότι ο οποιοσδήποτε ενήλικος δεν μπορεί να έχει επιδερμίδα μωρού, που επίσης δεν ενδιαφέρει κανένα, άρα;
taso$_G
taso$_G
Κόντρα στο ρεύμα
Κόντρα στο ρεύμα

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3573
Registration date : 10/05/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από marmite Τρι Σεπ 22, 2009 12:46 pm

το ότι οι νεαροί άνθρωποι κατά την διάρκεια της εφηβείας δεν κατέχουν ωριμότητα και κριτική σκέψη, λίγο πολύ το γνωρίζουμε όλοι, όχι? Δεν μπορείς να κατηγορήσεις ένα κοριτσάκι που ναι, ΔΕΝ έχει το μυαλό να σκεφτεί ότι δεν πρέπει να γίνει όπως το μοντέλο στην φωτογραφία για να είναι αρεστή.
Και πίστεψέ με Τάσο δεν παίζει απλό ρετουσαρισματάκι σε αυτές τις φωτογραφίσεις. Οι διαφορές είναι κραυγαλέες. Το έχω δει ακριβώς πως γίνεται και έχω μείνει άναυδη.

Τέλος mrs συμφωνείς σε όλα με τον Τάσο, αλλά άμα πάρεις 2 κιλά παθαίνεις πανικό ότι έχεις γίνει φάλαινα. Για σκέψου λίγο μήπως κάνεις κι εσύ κάτι λάθος στον τρόπο που σκέφτεσαι το σώμα σου...
marmite
marmite

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3838
Ηλικία : 31
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από mrs2be Τρι Σεπ 22, 2009 12:51 pm

ναι αλλά εγω δεν παθαίνω πανικό ( που λέει ο λόγος ) γιατί θέλω να μοιάζω με μοντέλο, αλλά γιατί έχω ξεφύγει απο το κανονικό μου. Απο τα κιλά που ήμουν πάντα. Με τον εαυτό μου με συγκρίνω όχι με τις φωτογραφίες στα περιοδικά.

και όσον αφορά τα παιδιά στην εφηβεία, στην εποχή μας πλέον είναι τόσο ψαγμένα που ξέρουν πολύ καλά πόσο ρετουσάρισμα πέφτει στις φωτογραφίες .
mrs2be
mrs2be

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1214
Ηλικία : 38
Registration date : 05/11/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από taso$_G Τρι Σεπ 22, 2009 1:07 pm

Βρε marmit το θέμα δεν είναι το πόσο ρετουσάρισμα πέφτει, έχοντας υπόψη το πρωτογενές υλικό, αλλά το αποτέλεσμα και πιο είναι αυτό; ένα ον με τέλειες αναλογίες και άψογο δέρμα, ε! και; αν βγει κανείς έξω θα συναντήσει ανθρώπους που έχουν κάποια από αυτά τα στοιχεία (όχι όλα μαζεμένα όπως στο εξιδανικευμένο αποτέλεσμα του ρετούς αλλά σκόρπια, άλλα σε ένα άνθρωπο άλλα σε άλλο) αυτά την ανώριμη έφηβη δεν την επηρεάζουν αρνητικά; δεν μπορούμε όμως να απαγορέψουμε να κυκλοφορεί σε όποιον δεν είναι μπάζο 100% άρα η λύση είναι κάποιος να ασχοληθεί σοβαρότερα με τα παιδιά και όσους έχουν πρόβλημα στο να ερμηνεύουν σωστά όσα βλέπουν γύρω τους.
taso$_G
taso$_G
Κόντρα στο ρεύμα
Κόντρα στο ρεύμα

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3573
Registration date : 10/05/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από vanessa Τρι Σεπ 22, 2009 1:17 pm

Loipon i alitheia einai oti polles fwtografies einai retous ontws kai pws yparxei megalh diafora apo afto pou einai to kathe montelo me th pragmatikothta. Omws den xreiazetai na eheis tromero IQ gia na katalaveis ti paizei akoma kai an eisai sthn efhveia...Epishs,den kanoun retous mono gia na tis leptynoun alla kai gia na krypsoun tin asxhmhla apo thn anorexsia pou ehoun. Osoi ehete dei live kanena fashion tv kai kanena allo tetoiu typou kanali tha katalavenetai ti lew me tis anorektikes pou einai les kai vlepeis polles apo aftes kremastres me rouxa...
Eleos dld...Apo thn allh omws, to montelo einai kai montelo kai se genikes panta grammes plhrei kapoies proypotheseis omorfias. Genikes grammes panta etsi...Apo ekei kai pera eidika sti Gallia pou oi pasareles einai fool stin anorexsikes, londino-madriti leei pleon an den ehoun ena a varos den tis pairnoun poia as vroun apo pou ontws arxizei to provlima kai meta as ta rixsoun sto photoshop...Eleos ti allo tha doume poia!
vanessa
vanessa
Αρχηγοντίβα...

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3417
Ηλικία : 34
Τόπος : Stin kosmara mou...
Ασχολίες : Polla kai diafora
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από marmite Τρι Σεπ 22, 2009 3:06 pm

mrs2be έγραψε:ναι αλλά εγω δεν παθαίνω πανικό ( που λέει ο λόγος ) γιατί θέλω να μοιάζω με μοντέλο, αλλά γιατί έχω ξεφύγει απο το κανονικό μου. Απο τα κιλά που ήμουν πάντα. Με τον εαυτό μου με συγκρίνω όχι με τις φωτογραφίες στα περιοδικά.

και όσον αφορά τα παιδιά στην εφηβεία, στην εποχή μας πλέον είναι τόσο ψαγμένα που ξέρουν πολύ καλά πόσο ρετουσάρισμα πέφτει στις φωτογραφίες .

δουλευόμαστε τώρα ρε mrs? Δηλαδή υπήρχε περίπτωση να ξύπναγες το πρωί, να άνοιγες το περιοδικό μόδας και κοιτώντας την Ζιζέλ να αναφωνούσες: "ΟΙΜΕ, πήρα 2 κιλά! Έχω αποκλείνει από τον στόχο μου!"??

Ειλικρινά, δεν έχω κανέναν σκοπό να σε κάνω να απολογηθείς για κάτι ή να νιώσεις άσχημα, αλλά πραγματικά σκέψου λίγο αυτά που λέω και μην κλείνεις τα μάτια νομίζοντας πως είσαι υπεράνω του συγκεκριμένου προβλήματος.

Πήρες λοιπόν 2 κιλά. Καταρχήν, το θεωρείς φυσιολογικό που ζυγίζεσαι τόσο συχνά ώστε πήρες χαμπάρι μια τόσο μικρή διακύμανση? Γιατί προσέχεις τόσο το βάρος σου? Γιατί θέλεις να είσαι αδύνατη? Το "επειδή πάντα έτσι ήμουν" σόρρυ αλλά δεν είναι αποδεκτή απάντηση. Διότι αν ήσουν πάντα έτσι από μόνη σου, χωρίς προσπάθεια τότε σίγουρα δεν θα σε ένοιαζε το βάρος σου. Είσαι όμως πάντα αδύνατη συνειδητά και μετά από προσπάθεια ελέγχου του βάρους σου.
Δεν έχω πρόθεση να κατακρίνω την φυσική ροπή του ανθρώπου να είναι προσεγμένος και όμορφος εξωτερικά. Ίσα ίσα το θεωρώ φυσιολογικό (μέσα σε κάποια όρια), αλλιώς θα κυκλοφορούσαμε όλοι άπλυτοι και αχτένιστοι. Όσον αφορά όμως το σώμα μας, μιας και είχα την τύχη να ζήσω σε μια κοινωνία πολύ διαφορετική από την ελληνική, έμαθα πως πρέπει να το σεβόμαστε και να το προσέχουμε με τον σωστό τρόπο εαν θέλουμε να μείνει μαζί μας για πολλά πολλά χρόνια. Και το να σκεφτόμαστε το βάρος μας και το σώμα μας γενικά ως απλό περιτύλιγμα ωστε να δείχνουμε όμορφοι στους γύρω μας, δεν είναι σωστό και μάλλον δείχνει εσωτερικά προβλήματα του εαυτού μας.
marmite
marmite

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3838
Ηλικία : 31
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από marmite Τρι Σεπ 22, 2009 3:09 pm

@ Τάσο: Θεωρείς πως η δύναμη των media είναι το ίδιο περιορισμένη με την απλή παρατηρητικότητά μας?

@ Βανέσσα: Αυτή την λογική που επικρατεί σε όλα τα προβλήματα δεν την καταλαβαίνω. Δηλαδή είναι βλακεία να προσπαθείς να μπλοκάρεις και τις πιο μικρές παραμέτρους που δημιουργούν ένα πρόβλημα, και να ασχολείσαι με τις λεπτομέριες? Αν κάτι μπορεί να βοηθήσει έστω και το 1% των ανθρώπων που πάσχουν από διατροφικές διαταραχές, τότε είναι καλό. Επειδή δηλαδή δεν μπορεί να εξαλείψει το πρόβλημα 100% είναι αυτομάτως βλακεία?
marmite
marmite

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3838
Ηλικία : 31
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από vanessa Τρι Σεπ 22, 2009 3:25 pm

Marmite den nomizw pws h miss einai kamia psyxasthenhs me ton kathrefth. Enas anthrwpos pou mia zwh htan adynatos logiko den einai an paxynei ligo estw kai afta ta dyo kila pou les na tou fainetai "kapws".?Twra mh mas peis oti opoios prospathei na ehei mia isorophmenh diatrofh ehei diatrofikh diataraxh.
Epishs den lew oti einai vlakeia epeidh den antimetwpizei to provlhma 100% alla den thewrw oti mia plasth eikona einai to provlhma sth sygkekrimenh periptwsh. Plastes eikones yphrxan,yparxoun kai tha yparxoun...
vanessa
vanessa
Αρχηγοντίβα...

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3417
Ηλικία : 34
Τόπος : Stin kosmara mou...
Ασχολίες : Polla kai diafora
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από Invisible Τρι Σεπ 22, 2009 3:34 pm

Μαρμιτακι νομιζω υπερβαλλεις λιγο. Τα δυο κιλα δεν ειναι μικρη διακυμανση. Αν πχ εγω παρω δυο κιλα δεν χρειαζεται να το δω στη ζυγαρια, απλα δεν μου κουμπωνει το παντελονι!! Και αν το διαπιστωσω αυτο, δεν θα παω να παρω μεγαλυτερο νουμερο αλλα θα προσπαθησω να τα χασω. Μπορει και η Mrs να το εννοει ετσι. Και οπωσδηποτε δεν νομιζω οτι ολες οι κοπελες φυσιολογικου βαρους, ειναι ετσι απο φυσικου τους. Ο καθε ανθρωπος μενει σε ενα σταθερο βαρος, προσεχωντας τη διατροφη του, αναλογα με το μεταβολισμο του. Και το βλεπω αυτο απο τον εαυτο μου. Αν "με αφηνα" ανεξελεγκτη να χλαπακιαζω θα γινομουν σαν βοιδαρα. Γιατι, πιστεψε με, ειδικα στις λιχουδιες κρατιεμαι με το ζορι!
Θελω να πω οτι ειναι διαφορετικο να θελει καποια να παραμεινει στα 45-50-55 κιλα, απο καποια αλλη που θελει συνεχως να χανει βαρος..
Invisible
Invisible
azax...τα κανει αορατα

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3178
Ηλικία : 38
Ασχολίες : Το επαγγελμα του Ηρωδη!
Registration date : 24/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από taso$_G Τρι Σεπ 22, 2009 3:37 pm

Η δύναμη των media είναι πράγματι μεγάλη αλλά αυτό είναι ένα θέμα ευρύτερο που άπτεται των δομών των κοινωνιών και το πως μεγαλώνουν τα μέλη τους και το τα μαθαίνουν να αντιδρούν απέναντι στα ερεθίσματα του περιβάλλοντός τους . Γενικά πάντως είμαι εκ πεποιθήσεως κατά των απαγορεύσεων, εκτός από τις περιπτώσεις της προσωρινής χρήσης τους μέχρι να βρεθεί μια ουσιαστική λύση στο πρόβλημα, γιατί οι απαγορεύσεις και τα αστυνομικά μέτρα δεν λύνουν προβλήματα, απλά τα κουκουλώνουν.
taso$_G
taso$_G
Κόντρα στο ρεύμα
Κόντρα στο ρεύμα

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3573
Registration date : 10/05/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από marmite Τρι Σεπ 22, 2009 3:40 pm

Invisible έγραψε:Μαρμιτακι νομιζω υπερβαλλεις λιγο. Τα δυο κιλα δεν ειναι μικρη διακυμανση. Αν πχ εγω παρω δυο κιλα δεν χρειαζεται να το δω στη ζυγαρια, απλα δεν μου κουμπωνει το παντελονι!! Και αν το διαπιστωσω αυτο, δεν θα παω να παρω μεγαλυτερο νουμερο αλλα θα προσπαθησω να τα χασω. Μπορει και η Mrs να το εννοει ετσι. Και οπωσδηποτε δεν νομιζω οτι ολες οι κοπελες φυσιολογικου βαρους, ειναι ετσι απο φυσικου τους. Ο καθε ανθρωπος μενει σε ενα σταθερο βαρος, προσ εχωντας τη διατροφη του, αναλογα με το μεταβολισμο του. Και το βλεπω αυτο απο τον εαυτο μου. Αν "με αφηνα" ανεξελεγκτη να χλαπακιαζω θα γινομουν σαν βοιδαρα. Γιατι, πιστεψε με, ειδικα στις λιχουδιες κρατιεμαι με το ζορι!
Θελω να πω οτι ειναι διαφορετικο να θελει καποια να παραμεινει στα 45-50-55 κιλα, απο καποια αλλη που θελει συνεχως να χανει βαρος..

ναι βρε πουλάκι μου, αλλά άλλο πράγμα ρωτάω εγώ. ΓΙΑΤΙ θέλουμε όλες να είμαστε αδύνατες? Για ποιον λόγο μας νοιάζει αυτό τόσο πολύ και είναι μέρος της καθημερινότητάς μας?

Βανέσα, αν κάποιος κάνει "ισορροπημένη" διατροφή αποκλειστικά και μόνο επειδή θέλει να είναι όμορφος, όχι δεν εχει διατροφική διαταραχή, αλλά σίγουρα το μυαλό δεν λειτουργεί σωστά.
marmite
marmite

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3838
Ηλικία : 31
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από Invisible Τρι Σεπ 22, 2009 3:47 pm

Δεν ξερω πως το εννοεις το αδυνατη. Κοκκαλιαρα ας πουμε? Σε φυσιολογικα επιπεδα? Δεν το βρισκω κακο να θελει καποια να ειναι αδυνατη, αρκει να μην στερειται συστατικα πολυτιμα για τον οργανισμο της. Και οπωσδηποτε ειναι πολυ οι λογοι που θελουμε να ειμαστε αδυνατες, αισθητικοι κυριως, αλλα και υγειας, ευεξιας κοκ. Δεν νομιζω οτι οι αδυνατες κοπελες, ειναι ετσι επειδη θελουν να μοιασουν σε μοντελα. Εδω που τα λεμε αν κυκλοφορησω λιγο στο δρομο, οχι αδυνατες δεν βλεπω, αλλα το ακρως αντιθετο.
Invisible
Invisible
azax...τα κανει αορατα

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3178
Ηλικία : 38
Ασχολίες : Το επαγγελμα του Ηρωδη!
Registration date : 24/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από vanessa Τρι Σεπ 22, 2009 3:48 pm

Kala ennoeitai vre Marmite oti den theloume na eimaste adynatoi exsaitias kai mono tis eikonas. Eimaste adynatoi dioti proexei h ygeia mas panw ap'ola...Kai epeidh ehoun vrei oi episthmones oti an pairnoume parapanw varos apo afto pou prepei vash tou swmatoypou mas tote ehoume provlhmata ygeias. Afto vasika kai tpt allo h eikona erxetai teleftaia gia mena kai fantazomai gia to meso logiko anthrwpo.
vanessa
vanessa
Αρχηγοντίβα...

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3417
Ηλικία : 34
Τόπος : Stin kosmara mou...
Ασχολίες : Polla kai diafora
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από marmite Τρι Σεπ 22, 2009 3:52 pm

Invisible έγραψε:Δεν ξερω πως το εννοεις το αδυνατη. Κοκκαλιαρα ας πουμε? Σε φυσιολογικα επιπεδα? Δεν το βρισκω κακο να θελει καποια να ειναι αδυνατη, αρκει να μην στερειται συστατικα πολυτιμα για τον οργανισμο της. Και οπωσδηποτε ειναι πολυ οι λογοι που θελουμε να ειμαστε αδυνατες, αισθητικοι κυριως, αλλα και υγειας, ευεξιας κοκ. Δεν νομιζω οτι οι αδυνατες κοπελες, ειναι ετσι επειδη θελουν να μοιασουν σε μοντελα. Εδω που τα λεμε αν κυκλοφορησω λιγο στο δρομο, οχι αδυνατες δεν βλεπω, αλλα το ακρως αντιθετο.

αυτό ακριβώς είναι το "πρόβλημά" μου. Το "αισθητικοί κυρίως". Επειδή είναι λάθος και σε αρκετές περιπτώσεις οδηγεί σε λάθος συμπεριφορές απέναντι στο σώμα μας. (δίαιτες πείνας κτλ). Και αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι φαίνεται πως κανένας δεν αντιμετωπίζει αυτή την νοοτροπία ως λάθος.

Και θα το ξαναπώ γιατί μάλλον πιο πάνω δεν το εξέφρασα σωστά:

Όχι, μια κοπέλα δεν θέλει να είναι αδύνατη επειδή θέλει να μοιάσει σε μοντέλο. Αλλά μια κοπέλα θέλει να είναι αδύνατη, επειδή αυτό είναι το ωραίο. και αυτό είναι το ωραίο επειδή από την στιγμή που γεννιόμαστε βλέπουμε ως μοντέλα ομορφιάς αδύνατες κοπέλες.
marmite
marmite

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3838
Ηλικία : 31
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από taso$_G Τρι Σεπ 22, 2009 3:59 pm

Οπα, δηλαδή το ότι ωραίο είναι το αδύνατο κι όχι το ξεχειλωμένο σώμα είναι κάτι που επιβάλλεται τεχνητά από κάποιους κύκλους (ποιους άραγε; ) κι όχι αντικειμενική πραγματικότητα;


Έχει επεξεργασθεί από τον/την taso$_G στις Τρι Σεπ 22, 2009 4:00 pm, 2 φορές συνολικά
taso$_G
taso$_G
Κόντρα στο ρεύμα
Κόντρα στο ρεύμα

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3573
Registration date : 10/05/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από marmite Τρι Σεπ 22, 2009 3:59 pm

vanessa έγραψε:Kala ennoeitai vre Marmite oti den theloume na eimaste adynatoi exsaitias kai mono tis eikonas. Eimaste adynatoi dioti proexei h ygeia mas panw ap'ola...Kai epeidh ehoun vrei oi episthmones oti an pairnoume parapanw varos apo afto pou prepei vash tou swmatoypou mas tote ehoume provlhmata ygeias. Afto vasika kai tpt allo h eikona erxetai teleftaia gia mena kai fantazomai gia to meso logiko  anthrwpo.

βανέσσα κι όμως! Το βάρος (οκ, εννοείται εξαιρούνται extreme περιπτώσεις) δεν έχει να κάνει με την υγεία μας. Αν εγώ πχ δεν γυμνάζομαι και τρώω μαλακίες-αλλά λίγες μαλακίες- και είμαι αδύνατη, γαμάω πολύ περισσότερο την υγεία μου και το σώμα μου από ένα υπέρβαρο άτομο το οποίο γυμνάζεται και τρέφεται σωστά -αλλά πιο πολύ.

Επίσης θέλω να πω κάτι ψιλοασχετο, αλλά επειδή και εγώ το αγνοούσα μέχρι πρόσφατα και το θεωρώ πολύ σημαντικό θέλω να το διαδώσω. Μοντελα vs ηλιθιότητα Icon_razz  
Το λίπος στο ανθρώπινο σώμα δεν συσσωρέυεται όπως στις φάλαινες-δηλαδή επιδερμικά. Μαζεύεται γύρω από τα ζωτικά όργανα και μέσα σε αυτά, το οποίο αποτελεί τεράστιο κίνδυνο για την υγεία μας. Και το πως συσσωρεύεται το λίπος δεν έχει να κάνει με το πόσο υπέρβαρος ή όχι είναι κάποιος. Έχει να κάνει αποκλειστικά και μόνο με τον τρόπο ζωής του ατόμου. Η γυμναστική είναι ο αποτρεπτικός παράγοντας για το λίπος γύρω και μέσα στα όργανα.
Εν ολίγοις: καλύτερα χοντρούλης που γυμνάζεται, παρά κάποιος αγύμναστος σε φυσιολογικά κιλά.
marmite
marmite

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3838
Ηλικία : 31
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από marmite Τρι Σεπ 22, 2009 4:00 pm

taso$_G έγραψε:Οπα, δηλαδή το ότι ωραίο είναι το αδύνατο κι όχι το ξεχειλωμένο σώμα είναι κάτι που επιβάλεται τεχνιτά απο κάποιους κύκλους (ποιους άραγε; ) κι όχι αντικειμενική πραγματικότητα;

γιατί οι επιλογές που έχουμε είναι

αδύνατο

ξεχειλωμένο.

?????
από πότε?
marmite
marmite

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3838
Ηλικία : 31
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από Invisible Τρι Σεπ 22, 2009 4:01 pm

Μαρμιτ, νομιζω οτι μιλας εκ του ασφαλους. Το οτι εχεις ιδανικο βαρος (υποθετω) και εισαι ευχαριστημενη απο τον εαυτο σου, δεν σημαινει οτι πρεπει και καποια αλλη κοπελα με 10+ κιλα να αισθανεται το ιδιο. Προσωπικα εχω 3-4 κιλα παραπανω απο το κανονικο και θα ηθελα καποια στιγμη να τα χασω (αααν τα καταφερω) για αισθητικους οπως ειπες λογους. Οχι για να ειμαι πιο ομορφη (γιατι η ασχημοφατσα μου δεν θα αλλαξει με 3 κιλα μειον Razz αλλα γιατι θα αισθανομαι ανετοτερα στα ρουχα μου. Που ειναι το κακο σε αυτο? οσο για αυτες που κανουν διαιτες πεινας ειτε ειναι παχουλες ειτε αδυνατες, τοτε η δεν εχουν καποιον να τις καθοδηγησει σωστα η δεν εχουν σωστη κριτικη ικανοτητα για το τι ειναι σωστο και λαθος η εχουν ψυχολογικα προβληματα (ανορεξια, βουλιμια κλπ).
Invisible
Invisible
azax...τα κανει αορατα

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3178
Ηλικία : 38
Ασχολίες : Το επαγγελμα του Ηρωδη!
Registration date : 24/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από taso$_G Τρι Σεπ 22, 2009 4:04 pm

marmite έγραψε:Εν ολίγοις: καλύτερα χοντρούλης που γυμνάζεται, παρά κάποιος αγύμναστος σε φυσιολογικά κιλά.
Συμφωνούμε απόλυτα, επιπλέον ο/η χοντρούλης/α που γυμνάζεται (=> βεβαια ότι εκ τούτου δεν θα ναι και τόσο χοντρούλης/α) μπορεί να είναι και super sexy
taso$_G
taso$_G
Κόντρα στο ρεύμα
Κόντρα στο ρεύμα

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3573
Registration date : 10/05/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από marmite Τρι Σεπ 22, 2009 4:07 pm

μα βρε αόρατη εννοείται πως μιλάω για extreme περιπτώσεις. Φυσικά και δεν είναι όλοι οι άνθρωποι που θα προσέξουν το βάρος τους σαλεμενοι! Αλλά είναι μια λεπτή γραμμή μεταξύ του φυσιολογικού και της διαταραχής. Και αυτό που λέμε εδώ, είναι το από πού ξεκινάνε οι διαταραχές. Και επειδή το έχω δει να συμβαίνει μπροστά στα μάτια μου, ξέρω πως οι διαταραχές ξεκινάνε από απλά καθημερινά πραγματάκια που μέχρι ενός σημείου θεωρούνται φυσιολογικά. Όμως 1 στους 1000 ανθρώπους δεν θα σταματήσει στο σημείο αυτό.

και όσον αφορά τα κιλά σου... 3 κιλά δεν θεωρούνται παραπανίσια Μοντελα vs ηλιθιότητα 90131
marmite
marmite

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3838
Ηλικία : 31
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης