Be-politan
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μοντελα vs ηλιθιότητα

+5
vanessa
silk
mrs2be
marmite
taso$_G
9 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα - Σελίδα 2 Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από Invisible Τρι Σεπ 22, 2009 4:10 pm

marmite έγραψε:βανέσσα κι όμως! Το βάρος (οκ, εννοείται εξαιρούνται extreme περιπτώσεις) δεν έχει να κάνει με την υγεία μας. Αν εγώ πχ δεν γυμνάζομαι και τρώω μαλακίες-αλλά λίγες μαλακίες- και είμαι αδύνατη, γαμάω πολύ περισσότερο την υγεία μου και το σώμα μου από ένα υπέρβαρο άτομο το οποίο γυμνάζεται και τρέφεται σωστά -αλλά πιο πολύ.

Δεν ισχυει μονο σε extreme περιπτωσεις αυτο. Ειναι ο κανονας. Το βαρος παντα εχει να κανει με την υγεια μας.Εγω πχ αν παρω 2-3 κιλα θα εχω μεγαλο προβλημα με τη μεση μου και ο ορθοπεδικος μου μου εχει πει αν μπορω να χασω κιολας 2-3 (αν και ειμαι φυσιολογικου δεικτη μαζας σωματος) για να μην την επιβαρυνω περισσοτερο. Σαφως χρειαζεται και η γνυμναστικη, αλλα ενα υπερβαρο ατομο, γυμναζεται η οχι ειναι πιο επιρρεπες (σωστα το λεω?) σε καρδιακες κλπ παθησεις .


marmite έγραψε:
Επίσης θέλω να πω κάτι ψιλοασχετο, αλλά επειδή και εγώ το αγνοούσα μέχρι πρόσφατα και το θεωρώ πολύ σημαντικό θέλω να το διαδώσω. Μοντελα vs ηλιθιότητα - Σελίδα 2 Icon_razz  
Το λίπος στο ανθρώπινο σώμα δεν συσσωρέυεται όπως στις φάλαινες-δηλαδή επιδερμικά. Μαζεύεται γύρω από τα ζωτικά όργανα και μέσα σε αυτά, το οποίο αποτελεί τεράστιο κίνδυνο για την υγεία μας. Και το πως συσσωρεύεται το λίπος δεν έχει να κάνει με το πόσο υπέρβαρος ή όχι είναι κάποιος. Έχει να κάνει αποκλειστικά και μόνο με τον τρόπο ζωής του ατόμου. Η γυμναστική είναι ο αποτρεπτικός παράγοντας για το λίπος γύρω και μέσα στα όργανα.
Εν ολίγοις: καλύτερα χοντρούλης που γυμνάζεται, παρά κάποιος αγύμναστος σε φυσιολογικά κιλά.

Δεν νομιζω οτι ισχυει αυτο. Νομιζω ειναι καποιο συνδρομο που προκαλει συσσωρευση λιπους γυρω απο ζωτικα οργανα και ας ειναι ο αλλος αδυνατος. Αλλα θα το ψαξω καλυτερα το θεμα..
Invisible
Invisible
azax...τα κανει αορατα

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3178
Ηλικία : 38
Ασχολίες : Το επαγγελμα του Ηρωδη!
Registration date : 24/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα - Σελίδα 2 Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από vanessa Τρι Σεπ 22, 2009 4:12 pm

Safestata h gymanstikh einai enas apo tous tropous pou veltiwneis thn poiothta ths ygeias sou omws,shmantikes diataraxes opws px h afxhmenh xolhsterolh kai merikes alles san prwtes endeixseis ehoun thn syswrefsh lipous se orismena shmeia tou swmatos opote nai to varos paizei shmantiko rolo sth zwh tou anthrwpou. Kai safws o xontoulis pou gymnazetai einai se kalh forma omws an htan ligo pio adynatos kai gymnazotan safws tha eihe akoma kalyterh poiothta zwhs...Dioti oso na einai to lipos epivarynei thn kardia kata poly...
vanessa
vanessa
Αρχηγοντίβα...

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3417
Ηλικία : 34
Τόπος : Stin kosmara mou...
Ασχολίες : Polla kai diafora
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα - Σελίδα 2 Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από marmite Τρι Σεπ 22, 2009 4:13 pm

αόρατη ισχύει. Μέχρι και νεκροψία έχω δει live και πολλές συζητήσεις με γιατρούς (εξωτερικού). Δεν είναι καμία πάθηση. Γυμναστείτε γιατί χανόμαστε!
marmite
marmite

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3838
Ηλικία : 31
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα - Σελίδα 2 Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από vanessa Τρι Σεπ 22, 2009 4:15 pm

Kala nte gymnazomaste kale...Sou eipe kaneis oti kathomaste trwme ton abaka kai eimaste sylfides? Μοντελα vs ηλιθιότητα - Σελίδα 2 Lol  Μοντελα vs ηλιθιότητα - Σελίδα 2 Lol
vanessa
vanessa
Αρχηγοντίβα...

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3417
Ηλικία : 34
Τόπος : Stin kosmara mou...
Ασχολίες : Polla kai diafora
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα - Σελίδα 2 Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από marmite Τρι Σεπ 22, 2009 4:16 pm

βανέσα ξέρεις γιατί το λίπος επιβαρύνει την καρδια? Επειδή μαζεύεται μέσα στην κοιλιακή χώρα και γύρω από την καρδιά και έτσι η καρδια μικραίνει μη έχοντας χώρο να αναπτυχθεί.
Στον χοντρούλη που γυμνάζεται (ξανατονίζω ότι δεν μιλάω για παχύσαρκους, αλλά για απλούς υπέρβαρους), το λίπος δεν μαζεύεται εκεί, οπότε καμία επιβάρυνση δεν έχει η υγειέστατη καρδιά του!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την marmite στις Τρι Σεπ 22, 2009 4:16 pm, 1 φορά
marmite
marmite

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3838
Ηλικία : 31
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα - Σελίδα 2 Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από Invisible Τρι Σεπ 22, 2009 4:16 pm

marmite έγραψε:μα βρε αόρατη εννοείται πως μιλάω για extreme περιπτώσεις. Φυσικά και δεν είναι όλοι οι άνθρωποι που θα προσέξουν το βάρος τους σαλεμενοι! Αλλά είναι μια λεπτή γραμμή μεταξύ του φυσιολογικού και της διαταραχής. Και αυτό που λέμε εδώ, είναι το από πού ξεκινάνε οι διαταραχές. Και επειδή το έχω δει να συμβαίνει μπροστά στα μάτια μου, ξέρω πως οι διαταραχές ξεκινάνε από απλά καθημερινά πραγματάκια που μέχρι ενός σημείου θεωρούνται φυσιολογικά. Όμως 1 στους 1000 ανθρώπους δεν θα σταματήσει στο σημείο αυτό.

και όσον αφορά τα κιλά σου... 3 κιλά δεν θεωρούνται παραπανίσια

Δεν πιστευω οτι ενας νοημων ανθρωπος μπορει να γινει ανορεξικος η βουλιμικος. Γι'αυτο και αυτες οι παθησεις συναντωνται κυριως στην εφηβεια οπου η λογικη σκεψη λειπει κατα πολυ! Αλλα και σε μεγαλυτερη ηλικια για να φτασει καποιος σε αυτο το σημειο τοτε κατι δεν πηγαινε καλα απο πριν..
Invisible
Invisible
azax...τα κανει αορατα

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3178
Ηλικία : 38
Ασχολίες : Το επαγγελμα του Ηρωδη!
Registration date : 24/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα - Σελίδα 2 Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από Invisible Τρι Σεπ 22, 2009 4:17 pm

marmite έγραψε:αόρατη ισχύει. Μέχρι και νεκροψία έχω δει live και πολλές συζητήσεις με γιατρούς (εξωτερικού). Δεν είναι καμία πάθηση. Γυμναστείτε γιατί χανόμαστε!

Αρα εγω που τη σιχαινομαι, θα σας αφησω νωριτερα Μοντελα vs ηλιθιότητα - Σελίδα 2 Icon_razz
Invisible
Invisible
azax...τα κανει αορατα

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3178
Ηλικία : 38
Ασχολίες : Το επαγγελμα του Ηρωδη!
Registration date : 24/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα - Σελίδα 2 Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από vanessa Τρι Σεπ 22, 2009 4:18 pm

marmite έγραψε:βανέσα ξέρεις γιατί το λίπος επιβαρύνει την καρδια? Επειδή μαζεύεται μέσα στην κοιλιακή χώρα και γύρω από την καρδιά και έτσι η καρδια μικραίνει μη έχοντας χώρο να αναπτυχθεί.
Στον χοντρούλη που γυμνάζεται (ξανατονίζω ότι δεν μιλάω για παχύσαρκους, αλλά για απλούς υπέρβαρους), το λίπος δεν μαζεύεται εκεί, οπότε καμία επιβάρυνση δεν έχει η υγειέστατη καρδιά του!

An o allos einai apla ypervaros kai gymnazetai fainetai fysiologikos sta kila tou..
Ase pou stadiaka tha erthei se fysiologika epipeda varous...
vanessa
vanessa
Αρχηγοντίβα...

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3417
Ηλικία : 34
Τόπος : Stin kosmara mou...
Ασχολίες : Polla kai diafora
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα - Σελίδα 2 Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από taso$_G Τρι Σεπ 22, 2009 4:22 pm

Ε! ναι εντάξει μεταξύ αδυνάτου και ξεχειλωμένου υπάρχουν ενδιάμεσες καταστάσεις, αλλά εδώ μιλάμε ως αρχή τι ισχύει.
Για να καταλήξουμε όμως κάπου, νομίζω ότι θα συμφωνήσουμε ότι σε κάθε περίπτωση δεν παίζει ρόλο το μόνο τι κάνει κάποιος, αλλά πως ακριβώς το κάνει και με τι κίνητρα.
Αν λοιπόν κάποιος που δεν είναι και τόσο υπέρβαρος επειδή θα του άρεσε να είναι πιο λεπτός χωρίς να τρελαίνεται κιόλας γιαυτό κάνει μια πιο προσεγμένη μεν ισορροπημένη δε διατροφή για να χάσει κιλά, δεν νομίζω ότι θα μπορούσαμε να του προσάψουμε κάτι, ε;
taso$_G
taso$_G
Κόντρα στο ρεύμα
Κόντρα στο ρεύμα

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3573
Registration date : 10/05/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα - Σελίδα 2 Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από taso$_G Τρι Σεπ 22, 2009 4:27 pm

Invisible έγραψε:Αρα εγω που τη σιχαινομαι, θα σας αφησω νωριτερα Μοντελα vs ηλιθιότητα - Σελίδα 2 Icon_razz

Δηλαδή 3-4 φορές την εβδομάδα να κάνεις μισή ώρα ποδήλατο βλέποντας τηλεόραση, video whatever τόσο απεχθές είναι;
taso$_G
taso$_G
Κόντρα στο ρεύμα
Κόντρα στο ρεύμα

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3573
Registration date : 10/05/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα - Σελίδα 2 Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από marmite Τρι Σεπ 22, 2009 4:56 pm

κι εγώ συμφωνώ με τα συμπεράσματα που παρέθεσε ο φίλτατος Τάσος πιο πάνω.

Και για να βάλω κι εγώ μια τελεία γιατί το ξεκώλιασα το θεματάκι σήμερα Μοντελα vs ηλιθιότητα - Σελίδα 2 Icon_razz

Θέλω απλώς να πω ότι δεν θεωρώ πως η mrs έχει κάποιο πρόβλημα-προς θεού! Μην με κυνηγάει μετά η κοπέλα! αλλά ήταν ένα εύκολο παράδειγμα που βρήκα εκείνη την στιγμή μιας και μόλις είχα δει το ποστ της: "πήρα 2 κιλά είμαι ένα τέρας" ή κάτι τέτοιο! Και ήθελα να δείξω πως όλοι μας (δεν βγάζω τον εαυτό μου απ'έξω) έχουμε ψήγματα αυτής της "άρρωστης" λογικής μέσα μας και καλό θα ήταν να μην κρίνουμε τόσο σκληρά και εύκολα ανθρώπους με ψυχικές διαταραχές όπως ανορεξία, βουλιμία κτλ, γιατί δεν βαδίζουμε και πολύ μακριά οι ίδιοι. Απλώς δεν έχουμε περάσει την λεπτή γραμμή.
marmite
marmite

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3838
Ηλικία : 31
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα - Σελίδα 2 Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από Solitaire Τρι Σεπ 22, 2009 5:38 pm

Εγώ είμαι σαν την J.Lo (όχι γεματούλα), αδύνατη με μεγάλα οπίσθια όμως (θεϊκά τα λέει ο δικός μου αλλά διαφωνώ).
Μήπως να καβαλήσω λίγο το καλάμι?................ δηλαδή τι παραπάνω έχει η J.Lo από μένα? (εκτός από τα εκατομύρια της).
Solitaire
Solitaire
gossip girl

Αριθμός μηνυμάτων : 1555
Registration date : 01/06/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα - Σελίδα 2 Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από marmite Τρι Σεπ 22, 2009 5:41 pm

καβάλα το παιδί μου!
marmite
marmite

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3838
Ηλικία : 31
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα - Σελίδα 2 Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από ninette Τρι Σεπ 22, 2009 6:05 pm

περιττο να σου πω πως καταλαβα ποια εισαι, ε;

κι επι του θεματος

υγεια πανω απο ολα. για 2 κιλα δεν πεθανε κανεις, ειτε πανω ειτε κατω.
ninette
ninette

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5148
Ηλικία : 33
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα - Σελίδα 2 Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από Solitaire Τρι Σεπ 22, 2009 6:08 pm

Προσοχή νινετάκι τα φαινόμενα απατούν.

όταν τα 2 κιλάκια σου κάθονται στα γοφιά και δεν βρίσκεις παντελόνι που να σου κάνει γιατί όλα θέλουν μετατροπές........ ε! υπάρχει θεματάκι.
Solitaire
Solitaire
gossip girl

Αριθμός μηνυμάτων : 1555
Registration date : 01/06/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα - Σελίδα 2 Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από marmite Τρι Σεπ 22, 2009 6:09 pm

τόσες πολλές κωλάρες (με την καλή έννοια-κατά το κορμάρα) είχαμε σε αυτό το φόρουμ??????
marmite
marmite

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3838
Ηλικία : 31
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα - Σελίδα 2 Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από ninette Τρι Σεπ 22, 2009 6:10 pm

βρε κανει μπαμ λεμε...
ninette
ninette

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5148
Ηλικία : 33
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα - Σελίδα 2 Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από ninette Τρι Σεπ 22, 2009 6:10 pm

marmite έγραψε:τόσες πολλές κωλάρες (με την καλή έννοια-κατά το κορμάρα) είχαμε σε αυτό το φόρουμ??????


εμενα ειναι κωλαρα αλλα με την αλλη εννοια...
ninette
ninette

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5148
Ηλικία : 33
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα - Σελίδα 2 Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από mrs2be Τετ Σεπ 23, 2009 8:34 am

ωχ! είχατε δεν είχατε πάλι προβληματική με βγάλατε !!!
mrs2be
mrs2be

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1214
Ηλικία : 38
Registration date : 05/11/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα - Σελίδα 2 Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από ninette Τετ Σεπ 23, 2009 1:36 pm

ela re xazo, kaneis de se eipe problhmatikh!






(allo pou oloi edw mesa enan kalo ton exoume... mhdenos e3airoumenou!)
ninette
ninette

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5148
Ηλικία : 33
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα - Σελίδα 2 Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από buttercup Πεμ Οκτ 01, 2009 11:01 am

στα περιοδικά δεν ρετουσάρουν μόνο τις φωτογραφίες των μοντέλων. ρετουσάρουν τα πάντα.(οπότε ίσως να είναι πιο πρακτικό να βάζουν σημείωση στις φωτογραφιες που δεν έχουν υποστεί επεξεργασία )
και δεν πειράζουν μόνο τα κιλά, πειράζουν τα πάντα, μαλλιά, νύχια, δέρμα, βυζιά.
δε νομιζω πως το πρόβλημα είναι μόνο το ότι προβάλουν απίστευτα αδύνατους ανθρώπους, αλλά περισσότερο το πρότυπο της αιώνιας νεότητας (αφού σβήνουν κάθε σημάδι του χρόνου από κάθε φωτογραφία).
buttercup
buttercup

Αριθμός μηνυμάτων : 100
Registration date : 19/08/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μοντελα vs ηλιθιότητα - Σελίδα 2 Empty Απ: Μοντελα vs ηλιθιότητα

Δημοσίευση από taso$_G Πεμ Οκτ 01, 2009 12:05 pm

Η αιώνια νεότητα είναι ούτως ή άλλως ο απώτερος στόχος, υπάρχει κανείς που να του αρέσουν οι ρυτίδες και το σταφιδιασμένο δέρμα; άρα πολύ καλά κάνουν και τα σβήνουν, είναι ένα πρώτο βήμα προς τον στόχο Μοντελα vs ηλιθιότητα - Σελίδα 2 Lol
taso$_G
taso$_G
Κόντρα στο ρεύμα
Κόντρα στο ρεύμα

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3573
Registration date : 10/05/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης