Be-politan
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ηθικη και φοβος

+7
iguanna
vanessa
marmite
blossom
taso$_G
boufla
whisper
11 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Ηθικη και φοβος - Σελίδα 2 Empty Απ: Ηθικη και φοβος

Δημοσίευση από whisper Πεμ Οκτ 30, 2008 10:25 am

blossom έγραψε:Να σταματήσεις να διαβάζεις ισπανικά και να κοιμάσαι περισσότερο! Razz

ναι ρεεε αντε πες το στον Ισπανικο μου που εχω και αυριο μαθημα τα αξημερωτα παλι afro
whisper
whisper
ΨυχολOYγος

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 851
Ηλικία : 40
Τόπος : στα πατρια εδαφη...μεχρι να παρω των οματιων μου και να με χαρει το εξωτερικο
Ασχολίες : ΧΩΡΙΣΑ ΧΩΡΙΣΑ ΧΩΡΙΣΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
Registration date : 24/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηθικη και φοβος - Σελίδα 2 Empty Απ: Ηθικη και φοβος

Δημοσίευση από xnoudaki Πεμ Οκτ 30, 2008 10:31 am

E,sigoura einai thema arxon,se autous pou den emathan ti einai kako,kai pote o allos vlaptetai,eginan viastes,dolofonoi kai den symmazeuetai.Tora to na psakseis peistiria an se apataei to agori sou,exei na kanei me to na min eisai o malakas tis ypothesis.Den kaneis kako se auton,alla an den to psakseis kaneis kako se sena ton idio.Gi'auto kai i kathe periptosi einai diaforetiki.Genika omos se enan fysiologiko anthropo,yparxoun kapoies standard ithikes arxes,pou prepiptontos sympiptoun kai me tis 10 entoles.
xnoudaki
xnoudaki
arapis

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3201
Ηλικία : 32
Registration date : 28/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηθικη και φοβος - Σελίδα 2 Empty Απ: Ηθικη και φοβος

Δημοσίευση από Επισκέπτ Πεμ Οκτ 30, 2008 11:00 am

miss_tou_ntekapaz έγραψε:Μα εκει στεκομαι....απο που προερχονται αυτες οι τυψεις; Δεν ειναι εμφυτες. Ουπς γεννηθηκα ουπς μου σκασαν απο τον Ουρανο. Ειναι θεμα αρχων και ακουσματων. Αν για παραδειγμα η οικογενεια σου ΔΕΝ ΣΟΥ ΛΕΓΕ τη λεξη ''κακο'' εσυ που θα το μαθαινες?
Aπό το μορφασμό πόνου του ανθρώπου που ξενύχιασα, ίσως; Και επειδή έχω πονέσει και ξέρω τι εστί πόνος, από τη δικιά μου εμπειρία δηλαδή, δεν θέλω να τον προκαλέσω σε ένα άλλο πλάσμα.
Αλλά φυσικά, όλοι από κάπου μαθαίνουμε τι είναι καλό και τι κακό. Δε σημαίνει, όμως, ότι μόνο ο φόβος της τιμωρίας μας σταματάει. Για κάποιους μπορεί να δουλεύει έτσι και να είναι πλασματικά ηθικοί. Κάποιοι άλλοι, όμως, δεν κάνουν το κακό, ακριβώς γιατί δεν τους ταιριάζει και δεν τα έχουν μετά καλά με τη συνείδησή τους.
Θα μου πεις και οι τύψεις είναι ένας τρόπος τιμωρίας του εαυτού μας. Αλλά γιατί δεν τις νιώθουν όλοι; Γιατί, προφανώς, κάθε άνθρωπος λειτουργεί διαφορετικά και είναι μάταιο να προσπαθούμε να τους βάλουμε όλους σε καλούπια.

Επισκέπτ
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηθικη και φοβος - Σελίδα 2 Empty Απ: Ηθικη και φοβος

Δημοσίευση από AngelWitch Πεμ Οκτ 30, 2008 11:52 am

den theoro oti h ithikh einai thema fobou ths timorias.
Einai mia allhlepallhlh sundesh ajion pou exoume labei logikhs idiotropion para fobos ths timorias.

Hthiko einai px kapoios na einai ergatikos sostos kai filotimos sth douleia tou.

Anithiko einai na kaneis paraspondies na tempeliazeis na ekmetaleuesai tous sunergates sou kai na glufeis ta afentika.

Me tipota apo ta 2 den timoreisai. Omos esu epilegeis pos tha eisai.
AngelWitch
AngelWitch

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2496
Ηλικία : 43
Τόπος : dreamland!!!
Ασχολίες : ypnos!
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ηθικη και φοβος - Σελίδα 2 Empty Απ: Ηθικη και φοβος

Δημοσίευση από kourkoubini Πεμ Οκτ 30, 2008 12:11 pm

μπορει να εχει να κανει με το φοβο της τιμωριας,με την εννοια του "ο,τι εκανες,θα λαβεις","ολα εδω πληρωνονται" κλπ
kourkoubini
kourkoubini

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 146
Registration date : 24/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης