Be-politan
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

veganiki diatrofi

+17
Arg0
boufla
blossom
Depi
mrs2be
buttercup
resident
Invisible
velvy
whisper
silk
taso$_G
AngelWitch
tsouXtra
ninette
vanessa
diaki
21 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 13 Επιστροφή  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

veganiki diatrofi - Σελίδα 3 Empty Απ: veganiki diatrofi

Δημοσίευση από vanessa Τετ Φεβ 04, 2009 1:16 pm

Vasika min plakwneste adika oloi sas. Se kamia 50aria xronia tha xseroume kata poso kai an ontws einai apotelesmatiki eite i diaita twn xortofagwn eite i klassiki diatrofi. To kata poso eite i mia eite i alli tha symvalloun se makrozwia kai se zwh xwris provlimata ygeias.
Mexri stigmis den boroume na poume me apolyth vevaiothta an ontws einai to idio.
Kalo einai o kathenas na kanei oti thewrei swsto.

H mesogeiakh diatrofh den einai mono h diatrofh se parathallasies perioxes h ston kabo.Ehei polles parallages analoga me to klima kai tin gewgrafikh thesh. Sta oreina katanalwnan arketo kreas kai eihan diatrofh plousia se zwiko voutyro kai alla...
vanessa
vanessa
Αρχηγοντίβα...

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3417
Ηλικία : 34
Τόπος : Stin kosmara mou...
Ασχολίες : Polla kai diafora
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

veganiki diatrofi - Σελίδα 3 Empty Απ: veganiki diatrofi

Δημοσίευση από taso$_G Τετ Φεβ 04, 2009 1:18 pm

blossom έγραψε:Οκ Τάσο άσε με στη "πλάνη"μου εσύ που τα ξέρεις αποδεδειγμένα ΟΛΑ!Να σας ενημερώσω όμως πως κρέας δεν θεωρείται ΜΟΝΟ το κόκκινο (που αναφέρει και η wiki) αλλά και τα πουλερικά!Σε κάποιες περιπτώσεις και το ψάρι...
Αλλά επειδή δεν συνηθήζω να επιχειρηματολογώ απέναντι σε ανθρώπους με τέτοιο υφάκι σε αφήνω εσένα με τις παρωπίδες σου.
Δεν έχω κανένα υφάκι, έχω όλη την καλή διάθεση να το συζητήσω, εννοείται ότι δεν διεκδικώ κανένα αλάθητο, αλλά όταν λες ευθύς εξ αρχής ο καθένας με την άποψή του, τι να πω;
Τώρα από κει και πέρα επίτρεψέ μου να πιστεύω ότι μάλλον το έχω ψάξει το θέμα πολύ περισσότερο από ότι το έχουν κάνει οι περισσότεροι και άρα η άποψη που έχω για το θέμα είναι πολύ πιο πιθανό να είναι πιο κοντά στο σωστό.
Και το σωστό δεν μπορεί να είναι υποκειμενικό, είναι αντικειμενικό, εκείνο που είναι υποκειμενικό είναι το πως αξιολογεί ο καθένας τα συν και πλην κάθε εναλλακτικής και το τι ρίσκα είναι διατεθειμένος να πάρει σε κάθε περίπτωση.
taso$_G
taso$_G
Κόντρα στο ρεύμα
Κόντρα στο ρεύμα

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3573
Registration date : 10/05/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

veganiki diatrofi - Σελίδα 3 Empty Απ: veganiki diatrofi

Δημοσίευση από taso$_G Τετ Φεβ 04, 2009 1:29 pm

blossom έγραψε:Ναι δεν παρέθεσα κάποιο σχετικό άρθρο γιατί αφενός μπαίνω για 2-3 λεπτά και βγαίνω και αφετέρου όποιος θέλει μπορεί πολύ εύκολα να βρει αν έχει χρόνο.
Και δεν καταλαβαίνω γιατί το γεγονός οτι ΔΕΝ παρέθεσα άρθρο δίνει το δικαίωμα στον Τάσο και τον κάθε Τάσο να έχει το συγκεκριμένο υφάκι?Να αρχίσω να σας ξεχέζω και γω πατόκορφα αν είναι, όποτε δεν θεωρώ οτι επιχειρηματολογείτε ρε συ!
Τώρα αν σου προτείνω να περιορίσεις την κρεοφαγία γιατί προκαλεί νευρικότητα και ευθιξία, θα με κατηγορήσεις πάλι για υφάκι; veganiki diatrofi - Σελίδα 3 Icon_biggrin
taso$_G
taso$_G
Κόντρα στο ρεύμα
Κόντρα στο ρεύμα

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3573
Registration date : 10/05/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

veganiki diatrofi - Σελίδα 3 Empty Απ: veganiki diatrofi

Δημοσίευση από blossom Τετ Φεβ 04, 2009 3:12 pm

Δεν μπαίνω καν στο κόπο να σχολιάσω την παράθεσή σου...Για ευνόητους λόγους.
blossom
blossom

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2321
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

veganiki diatrofi - Σελίδα 3 Empty Απ: veganiki diatrofi

Δημοσίευση από velvy Τετ Φεβ 04, 2009 5:16 pm

Να'μαι κι εγώ!

Λοιπόν τα φυτά δεν έχουν νευροϋποδοχείς πόνου ΑΡΑ δεν πονάνε όταν τα σκοτώνουμε, γι'αυτό και δεν αντιστέκονται.

Τόσοι που δεν τρώνε κρέας και απολαμβάνουν την υγιεινή ζωούλα τους, προφανώς είναι θαύματα της φύσης μιας και το κρέας μας κάνει καλό!

Το γάλα και επομένως τα γαλακτοκομικά προϊόντα περιέχουν ασβέστιο αλλά όχι σε μορφή απορροφήσιμη από τον ανθρώπινο οργανισμό. Πώς γίνεται σε χώρες που υπάρχει υπερκατανάλωση γάλακτος, να υπάρχει έξαρση της οστεοπόρωσης;

Να και μερικά δείγματα ενοχικού συνδρόμου! Τόσα παιδάκια πονάνε, τα ζώα θα σκεφτείς τόσο πολύ; Κατευθείαν στην επίθεση! Δεν καταλαβαίνω τη λογική, είναι κακό να ευαισθητοποιούμαι για κάτι, πρέπει να ευαισθητοποιηθώ για όλα. Αλλιώς να μην κάνω τίποτα! Έλεος! Μπορώ ξέρετε να νοιάζομαι ΚΑΙ για τα ζώα ΚΑΙ για τα παιδάκια! Ή μήπως όσοι τρώνε κρέας, νοιάζονται για τα παιδάκια; Αλλά εγώ πουλάω μούρη ότι είμαι ευαίσθητη, αλλά άνθρακες ο θησαυρός τελικά! Δεν είμαι αγία, ούτε η μητέρα τερέζα! Μ'αρέσουν τα σταράκια μου, τα οποία είναι της κονβερς, η οποία ανήκει στην νάικ, η οποία έχει παραδεχτεί δημόσια ότι εκμεταλλεύεται τα 5χρονα της Κίνας. Το κινητό μου είναι σαμσουνγκ, η οποία χτίζει μεγαθηρία στο Ντουμπάι εκμεταλλευόμενη στο έπακρο τους παμφτωχους εργάτες. Αλλά εγώ προτιμώ να σώσω τα ζώα! Πόσο υποκρίτρια είμαι!!

Πέρα από την πλάκα, ακόμα κι αν κλείσετε τα μάτια, η αλήθεια παραμένει. Τα αυγά και το γάλα, μπισκότο, δεν βγαίνουν με ένα πόνο. Πίσω υπάρχει ολόκληρη εκμετάλλευση και κακομεταχείρηση.. Κακά τα ψέματα, δεν μπορώ να σώσω το παιδάκι στην Κίνα. Μπορώ όμως να διαχωρίσω τη θέση μου και να μη δίνω λεφτά σε προϊόντα ζωικής προέλευσης. Θα προσπαθήσω τουλάχιστον.

Και για να μην κατηγορηθώ πάλι. Δεν κρίνω κανέναν. Απλά όλοι ξέρουμε κάποιες αλήθειες, άλλοι επιλέγουν να τις αγνοήσουν, άλλοι όχι. Δεν είμαι ικανή να κρίνω ή να κατακρίνω κανέναν. Εσείς είστε;

Και τα ζώα στο χωριό, πονάνε όταν τα σφάζεις!

ΥΓ1 Όλα τα απαραίτητα για τον οργανισμό, τα παίρνουμε από τη φύση!  :yes:
ΥΓ2 Δεν ξεγράφομαι, εδώ θα με έχετε! χοχο



Αυτά από μένα.
velvy
velvy

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1266
Ηλικία : 40
Registration date : 22/12/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

veganiki diatrofi - Σελίδα 3 Empty Απ: veganiki diatrofi

Δημοσίευση από velvy Τετ Φεβ 04, 2009 5:23 pm

Α και κάποιος ανέφερε το ιχθυέλαιο που παίρνω. Αν κι έχω ήδη αναφέρει ότι το σταμάτησα την τρίτη κιόλας μέρα (αλλά πιο σημαντικό είναι μάλλον να μου την πει κάποιος!) το ωμεγα3 και το φώσφορο το παίρνω από αλλού! Ευχαριστώ!
velvy
velvy

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1266
Ηλικία : 40
Registration date : 22/12/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

veganiki diatrofi - Σελίδα 3 Empty Απ: veganiki diatrofi

Δημοσίευση από taso$_G Τετ Φεβ 04, 2009 6:34 pm

Εμένα πάντως αυτό με τα γαλακτοκομικά και τα αυγά εκτός των άλλων, μου φαίνεται και αμετροεπές, γιατί εφόσον μπαίνεις στην εξαιρετικά δύσκολη και ριψοκίνδυνη διαδικασία να τα καταργήσεις με την αιτιολογία ότι η διαδικασία παραγωγής τους κάποια ζώα ίσως να ψιλουποφέρουν (γιατί στην πραγματικότητα το πολύ πολύ αυτό να συμβαίνει), τότε για να υπάρχει ισορροπία στον τρόπο που αξιολογείς τα πράγματα και με δεδομένο ότι σε απόσταση αναπνοής από εκεί που ζεις γίνεται της πουτάνας, άνθρωποι υποφέρουν, πονούν, πεθαίνουν και είναι άνθρωποι όχι ζώα, θα έπρεπε να έχεις παρατήσει τα πάντα και να έχεις αφιερώσει όλη σου την ζωή και τον χρόνο στην προσπάθεια να τους βοηθήσεις, πολύ πριν ασχοληθείς σε τέτοια λεπτομέρεια με τα ζώα, δεν το κάνεις όμως και μάλλον δεν είσαι διατεθειμένη να το κάνεις, είναι αυτό λοιπόν έλλειψη μέτρου ή όχι;
taso$_G
taso$_G
Κόντρα στο ρεύμα
Κόντρα στο ρεύμα

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3573
Registration date : 10/05/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

veganiki diatrofi - Σελίδα 3 Empty Απ: veganiki diatrofi

Δημοσίευση από velvy Τετ Φεβ 04, 2009 7:45 pm

Για ποιο λόγο πρέπει να μπω στη διαδικασία να αιτιολογήσω κάτι, αυτό δεν καταλαβαίνω!
Διαφωνούμε σε ένα σημαντικό κομμάτι, αυτό της βίαιης/απάνθρωπης εκμετάλλευσης για την παραγωγή γάλακτος και αυγών. Για μένα η γαλακτο-ωο-χορτοφαγία ήταν και είναι μια μεταβατική περίοδος. Μου είναι δύσκολο να νιώθω ότι οκ δεν συμμετέχω άμεσα στη δολοφονία τους, αλλά έμμεσα. Αυτό είναι για μένα το ημίμετρο.
Το εξήγησα και πιο πάνω. Ποια είναι η λογική του επιχειρήματος, κάνω ένα καλό, αλλά όχι ένα δεύτερο, άρα ακυρώνω και το πρώτο καλό. Και πώς εσύ ή ο καθένας ξέρει αν κάνω κάτι ή όχι για το συνανθρωπό μου;
velvy
velvy

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1266
Ηλικία : 40
Registration date : 22/12/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

veganiki diatrofi - Σελίδα 3 Empty Απ: veganiki diatrofi

Δημοσίευση από blossom Τετ Φεβ 04, 2009 7:52 pm

Ο Τάσος όλα τα ξέρει...Όπως και το γεγονός οτι εξαιτίας της κρεοφαγίας μου είμαι εύθικτη και νευρική...
blossom
blossom

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2321
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

veganiki diatrofi - Σελίδα 3 Empty Απ: veganiki diatrofi

Δημοσίευση από diaki Τετ Φεβ 04, 2009 8:00 pm

e edw pou ta leme egw den katalavainw pws kataponeitai i katsika apo to gala pou tis pairnoume... i i kota me ta auga?

KAi oi ginaikes thilazoun ta mwra tous, de paraponietai kaneis gia tin apanthrwpoi ekmetalleusi tous!Razz

PAntws gia na mi pareksigithw egw stirizw to velvaki gt prwton thelei pollaaa kotsia gia na kopseis tosa fagita kai gt deuteron exei mia ideologia kai tin ipostirizei!MAkari na to kanan oloi auto
diaki
diaki
Παντέλενα

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4040
Ηλικία : 35
Registration date : 21/07/2008

http://xavale.to-relax.net

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

veganiki diatrofi - Σελίδα 3 Empty Απ: veganiki diatrofi

Δημοσίευση από velvy Τετ Φεβ 04, 2009 8:07 pm

ΔΕΝ είναι δικό μου κείμενο.
πηγή http://vegan.thisblueplanet.net/forum/index.php?topic=643.0
έχει και πηγές από κάτω:

Στην αγελάδα, όπως και σε όλα τα θηλαστικά, η εγκυμοσύνη -διάρκειας περίπου εννέα μηνών- και η γέννα ενεργοποιούν τον ορμονικό μηχανισμό της παραγωγής του γάλακτος και ο θηλασμός του νεογνού ή το άρμεγμα τον εξελίσσουν. Αυτό σημαίνει πως μία αγελάδα δεν μπορεί να παράγει γάλα αν δεν μείνει έγκυος πρώτα.

Στη σύγχρονη κτηνοτροφία οι αγελάδες γονιμοποιούνται ξανά τρεις μήνες μετά τη γέννα και ως έγκυες παράγουν γάλα, δηλαδη μία φορά το χρόνο. Και αυτό θα κάνουν για τα πέντε χρόνια (κατά μέσο όρο) που θα μείνουν ζωντανές.

Οι αγελάδες ζουν μέχρι 25 χρόνια. Στις γαλακτοπαραγωγικές μονάδες και τις μονάδες κρέατος, ζουν για 5 μόνο χρόνια.

Το μοσχαράκι το παίρνουν την επόμενη κιόλας μέρα από τη γέννησή του μακριά από τη  μητέρα του και το τρέφουν με τεχνητό γάλα. Τα αρσενικά θα μείνουν ζωντανά για μερικές εβδομάδες και μετά θα οδηγηθούν στο σφαγείο ως μοσχαράκια γάλακτος. Τα θηλυκά συνήθως μπαίνουν στη γραμμή παραγωγής σαν τις μαμάδες τους.

Ό,τι γάλα παράγει η αγελάδα που μόλις γέννησε, προορίζεται για τον άνθρωπο, και όχι για το μωρό της.
Με τις ορμόνες και όλες τις διασταυρώσεις ζώων, οι αγελάδες έχουν φτάσει να παράγουν περισσότερο από 40 λίτρα τη μέρα.

Στις ράτσες που δίνουν κρέας όπως και σ' εκείνες που ζουν σε άγριες συνθήκες η παραγωγή γάλακτος χρησιμεύει μόνο για το μικρό τους: πρόκειται για λιγότερο από δέκα λίτρα γάλα τη μέρα.

Πηγές :
http://www.moomilk.com/
http://www.cattle.com/
http://cattlenetwork.com
www.focusmag.gr
velvy
velvy

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1266
Ηλικία : 40
Registration date : 22/12/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

veganiki diatrofi - Σελίδα 3 Empty Απ: veganiki diatrofi

Δημοσίευση από velvy Τετ Φεβ 04, 2009 8:13 pm

και πάλι από foxy vegan, ίδιο φόρουμ http://vegan.thisblueplanet.net/forum/index.php?topic=2199.0

Γιατί τα αυγά από κότες ελευθέρας βοσκής δεν είναι μία 'συμπονετική' εναλλακτική.
Με λίγα λόγια :

Ανεξάρτητα από του βρίσκεται η μονάδα παραγωγής αυγών, ή ποιές είναι οι 'ορατές' από το κοινό συνθήκες εκεί, οι κότες που χρησιμοποιούνται αγοράζονται
από τα ίδια ορνιθοτροφεία που σκοτώνουν τα αρσενικά πουλάκια την πρώτη μέρα της ζωής τους. Αν το ορνιθοτροφείο "ελευθέρας βοσκής" μεγαλώνει τα δικά του κοτόπουλα, τα οποία και βάζει στη γραμμή παραγωγής, προκύπτουν δύο πολύ σοβαρά ερωτήματα.

1. Που νομίζετε πως καταλήγουν ΟΛΑ τα αρσενικά πουλάκια - εκτός από λίγους κόκκορες;

2. Που καταλήγουν οι κότες που δεν μπορούν πλέον να κάνουν αυγά και δεν προσφέρουν κέρδος για την επιχείρηση;

Αν όλες οι μη παραγωγικές κότες και οι κόκκορες αφήνονταν να πεθάνουν από φυσικό θάνατο - οι κότες ζουν πάνω από 10 χρόνια - τότε η φάρμα πολύ σύντομα θα είχε χιλιάδες 'άχρηστες' κότες και κόκκορες να φροντίζει. Προφανώς, κάτι τέτοιο θα μείωνε αισθητά το κέρδος της επιχείρησης από την πώληση των αυγών των νεότερων πουλιών.

Τότε τι συμβαίνει σε ΟΛΑ τα αρσενικά; Τι συμβαίνει σε ΟΛΕΣ τις άχρηστες κότες;

Οι κότες θεωρούνται γενικά 'άχρηστες' μετά από 1 με 2 χρόνια - πράγμα που σημαίνει πως η φάρμα θα χρειαζόταν να συντηρήσει αυτά τα ζώα σε κλειστούς χώρους, να τους προσφέρει φαγητό και κτηνιατρική περίθαλψη κλπ. Το ίδιο θα συνέβαινε και με τα αρσενικά. Θα χρειάζονται πολλούς ξεχωριστούς χώρους, φαγητό κλπ.

Προκειμένου η επιχείρηση να παράγει κέρδος, τα νούμερα δεν βγαίνουν αν δεν θανατωθούν ΟΛΑ τα αρσενικά μόλις γεννηθούν και ΟΛΕΣ οι κότες που δεν είναι πια
παραγωγικές.

Δείτε ένα σχετικό βίντεο για τις κότες ελευθέρας βοσκής από ένα κέντρο περίθαλψης ζώων φάρμας στην Αμερική.
https://www.youtube.com/watch?v=Z7Gbq3lkKwY

Όταν τρώτε αυγά, είτε είναι βιολογικά είτε όχι, συμμετέχετε με τα χρήματά σας στη θανάτωση χιλιάδων μικρών αρσενικών πουλιών και χιλιάδων κοτόπουλων που δεν μπορούν να παράγουν πια για την επιχείρηση που τα εκμεταλλεύεται. Δεν έχει τελικά σημασία αν θα φάτε το κρέας ή όχι.

[url=http://www.peacefulprairie.org/freerange1.html#freerange]http://www.peacefulprairie.org/freerange1.html#freerange[/url

Από δελτίο τύπου της ΔΗΩ (Οργανισμός Ελέγχου & Πιστοποίησης Βιολογικών Προϊόντων).

ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ Βιολογικό-ελευθέρας βοσκής-συμβατικό

Τα συμβατικά κοτόπουλα αναπτύσσονται σε κλειστούς χώρους με πυκνότητες που συχνά ξεπερνούν τα 18 κοτόπουλα/τ.μ. ενώ δεν υπάρχει περιορισμός στην ηλικία σφαγής (συνήθως σφάζονται περίπου στις 40 ημέρες). Τα «ελευθέρας βοσκής» έχουν πρόσβαση σε υπαίθριο χώρο που αντιστοιχεί σε 1 τ.μ./κοτόπουλο, ενώ η πυκνότητα στους εσωτερικούς χώρους είναι 13 κοτόπουλα/τ.μ. και η ηλικία σφαγής τους είναι 56 ημέρες.

Τα «βιολογικά» απαιτούν τετραπλάσια έκταση υπαίθριου χώρου για τη βοσκή τους (4τ.μ./κοτόπουλο), η πυκνότητά στους χώρους όπου παραμένουν το βράδυ είναι 7 κοτόπουλα/τ.μ. και η ηλικία σφαγής τους είναι κατ’ ελάχιστο 81 ημέρες. Στην πράξη η έκταση της βοσκής είναι ακόμη μεγαλύτερη ενώ η πυκνότητα ακόμη μικρότερη και ο λόγος είναι πως η εκτροφή σε περισσότερο χώρο είναι ένα σημαντικό «όπλο» στην αντιμετώπιση των ασθενειών δεδομένου ότι απαγορεύεται η χρήση φαρμάκων (βλέπε παρακάτω). Η ηλικία σφαγής μπορεί να ξεπερνά τις 100 ημέρες αφού οι 81 ημέρες που ορίζει ο κανονισμός δεν είναι πάντα αρκετές για την ανάπτυξη του επιθυμητού βάρους.
velvy
velvy

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1266
Ηλικία : 40
Registration date : 22/12/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

veganiki diatrofi - Σελίδα 3 Empty Απ: veganiki diatrofi

Δημοσίευση από velvy Τετ Φεβ 04, 2009 8:17 pm

Λοιπόν αυτά από μένα σχετικά με αυτό το θέμα.
Όποιος πραγματικά θα ήθελε να μάθει κάτι ας επικοινωνήσει μαζί μου μέσω πμ.
Προσπαθώ να κάνω κάτι , αλλά αν για τον χ, ψ λόγο δεν τα καταφέρω, δε θα ήθελα να βρεθεί κάποιος και να λέει χοχο σκατά στα μούτρα σου! Τζάμπα το κυρηγματάκι!
Αυτά!
velvy
velvy

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1266
Ηλικία : 40
Registration date : 22/12/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

veganiki diatrofi - Σελίδα 3 Empty Απ: veganiki diatrofi

Δημοσίευση από diaki Τετ Φεβ 04, 2009 8:32 pm

Velvaki.....tha ta katafereis kalo mou an autos einai o stoxos sou...

PAntws o pappis mou douleve polla xronia se ornithotrofeio kai den itan etsi ta pragmata alla exoun perasei kai tosa xronia...
diaki
diaki
Παντέλενα

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4040
Ηλικία : 35
Registration date : 21/07/2008

http://xavale.to-relax.net

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

veganiki diatrofi - Σελίδα 3 Empty Απ: veganiki diatrofi

Δημοσίευση από blossom Τετ Φεβ 04, 2009 9:15 pm

Βελβάκι αν πραγματικά το θες θα το καταφέρεις...Και κανείς δεν είναι σε θέση να σε κρίνει για την απόφασή σου αυτή.Ούτε θα δώσεις και λογαριασμό σε κανέναν!
Εγώ σου εύχομαι καλή επιτυχία με το στόχο που έχεις βάλει ανεξάρτητα αν συμφωνώ ή όχι!Δεν πέφτει λόγος σε κανέναν αυτό να θυμάσαι εσύ και να μην τσατίζεσαι! Smile
blossom
blossom

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2321
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

veganiki diatrofi - Σελίδα 3 Empty Απ: veganiki diatrofi

Δημοσίευση από Invisible Τετ Φεβ 04, 2009 10:08 pm

Σωστα, λογαριασμο δεν θα δωσεις σε κανεναν για το τι θα κανεις. Δεν σε κρινω παρα το καυστικο μου σχολιο. Ομως εφοσον εχεις αυτη την ιδεολογια, γιατι την εφαρμοζεις επιλεκτικα? Γιατι δεν κανεις το ιδιο και στα ρουχα, παπουτσια, τσαντες κλπ που εχουν ειτε δερμα, ειτε μαλλι ζωων? Δηλαδη τα ζωα υποφερουν μονο οταν προοριζονται για να τα φαμε και οχι οταν μας ντυνουν? Αυτο δεν καταλαβαινω. Γενικα ειμαι της αποψης οτι οταν υποστηριζεις κατι ειναι μονοδρομος. Η ολα η τιποτα.
Invisible
Invisible
azax...τα κανει αορατα

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3178
Ηλικία : 38
Ασχολίες : Το επαγγελμα του Ηρωδη!
Registration date : 24/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

veganiki diatrofi - Σελίδα 3 Empty Απ: veganiki diatrofi

Δημοσίευση από velvy Τετ Φεβ 04, 2009 10:17 pm

Μα ποιος είπε ότι δεν το κάνω; Ότι νέο έχω αγοράσει, δεν έχει τπτ το ζωικό πάνω! Πώς είσαι τόσο σιγουρη ότι αγοράζω δερμάτινα; Αυτό δεν κατάλαβα!Έχω τη σχετική λίστα με προ'ι'όντα με σήμα το leaping bunny και σιγά σιγά θα αντικαταστήσω τα ήδη υπάρχοντα.  Κάποια παπούτσια που ήδη είχα, δεν είμαι έτοιμη να τα πετάξω επειδή τα έχω συνδυάσει με διάφορες εμπειρίες και τα αγαπώ. Αλλά μάλλον κάποιος θα με κρίνει και γι αυτό!  veganiki diatrofi - Σελίδα 3 Sleep 
Μπλοσομάκι σε ευχαριστώ πολύ καλό μου!! Έχεις δίκιο!
χαχαχα βέγκαν ή όχι space cake θα ξαναφάω όταν πάω Ολλανδία!  veganiki diatrofi - Σελίδα 3 401856 
velvy
velvy

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1266
Ηλικία : 40
Registration date : 22/12/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

veganiki diatrofi - Σελίδα 3 Empty Απ: veganiki diatrofi

Δημοσίευση από velvy Τετ Φεβ 04, 2009 10:19 pm

Invisible έγραψε:Σωστα, λογαριασμο δεν θα δωσεις σε κανεναν για το τι θα κανεις. Δεν σε κρινω παρα το καυστικο μου σχολιο. Ομως εφοσον εχεις αυτη την ιδεολογια, γιατι την εφαρμοζεις επιλεκτικα? Γιατι δεν κανεις το ιδιο και στα ρουχα, παπουτσια, τσαντες κλπ που εχουν ειτε δερμα, ειτε μαλλι ζωων? Δηλαδη τα ζωα υποφερουν μονο οταν προοριζονται για να τα φαμε και οχι οταν μας ντυνουν? Αυτο δεν καταλαβαινω. Γενικα ειμαι της αποψης οτι οταν υποστηριζεις κατι ειναι μονοδρομος. Η ολα η τιποτα.
με ξέρεις μάλλον προσωπικά! δεν εξηγείται διαφορετικά!!
velvy
velvy

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1266
Ηλικία : 40
Registration date : 22/12/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

veganiki diatrofi - Σελίδα 3 Empty Απ: veganiki diatrofi

Δημοσίευση από Invisible Τετ Φεβ 04, 2009 10:39 pm

Pff, δεν σε ξερω. Υποθεσεις εκανα. Εξακολουθω ομως να μην συμφωνω ουτε στο 0,1%, αλλα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα. Χωρις φετα Razz
Invisible
Invisible
azax...τα κανει αορατα

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3178
Ηλικία : 38
Ασχολίες : Το επαγγελμα του Ηρωδη!
Registration date : 24/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

veganiki diatrofi - Σελίδα 3 Empty Απ: veganiki diatrofi

Δημοσίευση από velvy Τετ Φεβ 04, 2009 10:47 pm

pff ούτε εγώ! Απλά φρόντισε να μαθαίνεις, πριν αρχίσεις επίθεση!
Καθένας με τις απόψεις του.
velvy
velvy

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1266
Ηλικία : 40
Registration date : 22/12/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

veganiki diatrofi - Σελίδα 3 Empty Απ: veganiki diatrofi

Δημοσίευση από tsouXtra Πεμ Φεβ 05, 2009 7:51 am

anatrixiasa me ta quotes pou evale i velvy :(

ok ego den eimai tou kreatos-alloste stin oikogeneia mou kanoume vegetarian diatrofi.

alla px den eixa skeftei ola ayta gia agelades k kotopoula. mprr :(

parolayta den eimai diatethimeni na kano ypervoles tou styl na gino vegan (ayto sigoura oxi) H na kathomai na xoloskao an exei ena kommataki kreas to fai mou.

ok omos se logika plaisia k go de thelo to kreas

tsouXtra

Αριθμός μηνυμάτων : 3260
Registration date : 27/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

veganiki diatrofi - Σελίδα 3 Empty Απ: veganiki diatrofi

Δημοσίευση από tsouXtra Πεμ Φεβ 05, 2009 7:53 am

maresei omos pou OLOI exoun apopsi gia to poso xrisimo einai to kreas, etsi epeidi to mageireye i giagia tous...oxi epeidi exoun diavasei 10 pragmata Razz

tsouXtra

Αριθμός μηνυμάτων : 3260
Registration date : 27/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

veganiki diatrofi - Σελίδα 3 Empty Απ: veganiki diatrofi

Δημοσίευση από boufla Πεμ Φεβ 05, 2009 8:06 am

μου φαινεται απλα αδιανοητο μια βασικη τροφη απο τοτε που ζουσε ο ανθρωπος στις σπηλιες, να ειναι τοσο βλαβερη για τον ανθρωπο που να ειναι λογικο να την βγαλεις ολοσδιολου απο την διατροφη σου.

αυτα τα κειμενα δεν εκατσα να τα διαβασω, γιατι σκαναριζοντας τα δεν ειδα που ειναι οι πηγες τους και ποσο αξιοπιστες ειναι.

αλλα ακομα και αν ολη η επιστημονικη κοινοτητα πιστοποιησει αυτες τις ερευνες, θα ηθελα καποιος να μου πει ποιες ειναι οι πραγματικες επιπτωσεις που εχουνε στον οργανισμο και ποιο ειναι το σχετικο ρισκο.
boufla
boufla

Αριθμός μηνυμάτων : 2302
Registration date : 23/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

veganiki diatrofi - Σελίδα 3 Empty Απ: veganiki diatrofi

Δημοσίευση από xnoudaki Πεμ Φεβ 05, 2009 8:47 am

Pantos,lete polles anakrivies.
velvy,kala kaneis oti kaneis,afou to niotheis,kai exeis apolyto dikio,i euaisthisia den exei klimakes,prota prepei na voithiso ta paidakia,meta ta zoakia,meta ta fytakia,paei me to pou se xtypaei kai bravo sou!
xnoudaki
xnoudaki
arapis

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3201
Ηλικία : 32
Registration date : 28/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

veganiki diatrofi - Σελίδα 3 Empty Απ: veganiki diatrofi

Δημοσίευση από tsouXtra Πεμ Φεβ 05, 2009 10:42 am

boufla έγραψε:μου φαινεται απλα αδιανοητο μια βασικη τροφη απο τοτε που ζουσε ο ανθρωπος στις σπηλιες, να ειναι τοσο βλαβερη για τον ανθρωπο που να ειναι λογικο να την βγαλεις ολοσδιολου απο την διατροφη σου.

αυτα τα κειμενα δεν εκατσα να τα διαβασω, γιατι σκαναριζοντας τα δεν ειδα που ειναι οι πηγες τους και ποσο αξιοπιστες ειναι.

αλλα ακομα και αν ολη η επιστημονικη κοινοτητα πιστοποιησει αυτες τις ερευνες, θα ηθελα καποιος να μου πει ποιες ειναι οι πραγματικες επιπτωσεις που εχουνε στον οργανισμο και ποιο ειναι το σχετικο ρισκο.

OLA ta eidi eksellisontai (ektos an den pisteyeis sti darviniki theoria, alla sto oti o theoulis topothetise adam k eva edo). ARA pragmata pou kapote itan aparaitita ston organismo, den einai pleon aparaitita-H mporoun na ypokatastathoun apo alles trofes.

Episis, an imastan sarkovora, tha eixame kai diaforetiki diataksi dontion sto stoma mas. omos den eimaste, kai ta dontia mas den einai ftiagmena gia na skizoun sarkes.

Tis epiptoseis apo tin katanalosi kreatos tis parethesa.oson afora tis piges, ego se ayto pou parethesa, pigi ebala. mpes loipon mesa, kai des tis piges tis pigis mou. OLA einai ekei k anaferontai piges, ereynes sygkekrimenes, poioi tis ekanan, kai xronologies.

tsouXtra

Αριθμός μηνυμάτων : 3260
Registration date : 27/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 13 Επιστροφή  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης