Be-politan
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

εσεις συμφωνειτε;

+2
Invisible
ninette
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

εσεις συμφωνειτε; Empty εσεις συμφωνειτε;

Δημοσίευση από ninette Δευ Νοε 02, 2009 9:20 am

απο το μπλογκ http://a-mpa.blogspot.com/

Σε γενικές γραμμές όλα αυτά τα μαγαζιά τύπου Top Shop, H&M, Zara και λοιπά έχουν την εκτίμησή μου γιατί είναι ότι πιο κοντινό έχουμε στον κομμουνισμό αυτή τη στιγμη: φτηνές "στολές"για όλους, χαμηλές τιμές, σύγχρονο design. Τέλεια. Αυτό που δε μου αρέσει είναι όταν παριστάνουν ότι πρόκειται να σου προσφέρουν exclusive υπηρεσίες, μόδα για VIP , πληρώνοντας σελεμπριτις να δωσουν το ονομά τους στα ίδια ρούχα που πουλάν συνήθως και μάλιστα σελέμπριτις που δεν έχουν καν σχέση με το σχέδιο, όπως Kate Moss. Γιατι η εμπειρία της σχετικά με τις πιτζάμες είναι πιο σημαντική από τη δική μου? Επειδή έχει φορέσει περισσότερες από μένα? Ναι, αλλά εγώ επειδή έχω λίγα λεφτά, τις διαλέγω με περισσότερη περίσκεψη.

Και εντάξει αυτό που κάνουν τα μαγαζιά, αυτή είναι η δουλειά τους, να πουλάνε ψευδαισθήσεις. Αυτό που δεν αντέχω είναι τους φτωχούς που συρρέουν στα μαγαζιά στις πρεμιέρες τέτοιων συλλογών που νομίζουν ότι με τα λεφτουδάκια τους θα ακουμπήσουν λίγο από την αύρα της Kate Moss. Ή θα φορέσουν παπούτσια περιωπής. Στους φτωχούς βάζω και τον εαυτο μου φυσικά, οι φτωχοί είναι όλοι αυτοί που δεν έχουν προσβαση στα χειροποίητα παπούτσια, στα μονογραμμένα εσώρουχα, στα αιγυπτιακά σεντόνια, που έχουμε λεφτά ίσα ίσα για να αγοράζουμε περιοδικά που μας πληροφορούν για την ύπαρξη τέτοιων προϊόντων, παίρνοντας και τα ψιλά μας μέσω της αγοράς του περιοδικού, ανεβάζοντας κι άλλο τις τιμές τέτοιων προϊοντων. Η αλήθεια είναι ότι τα "καλά" ρούχα και παπούτσια είναι πάρα πολύ ακριβά γιατί παράγονται από ακριβότερα υλικά με ακριβότερες μεθόδους. Ο άλλος λόγος είναι ότι αυτοί που δεν έχουν τα λεφτά να τα αγοράσουν πιστεύουν ότι είναι καλύτερα απ'ό,τι είναι στην πραγματικότητα.

Για να φοράς πραγματικά ωραία ρούχα, πρέπει να έχεις λεφτά εφοπλιστή. Αυτή είναι η αλήθεια. Για όλους τους άλλους η λύση είναι το καλό κούρεμα και το ωραίο σώμα. Αλλιώς τα φτηνοπράγματα που φοράμε φαίνονται ακόμα χειρότερα. Don't believe the hype. Όσο γίνεται τουλάχιστον.
ninette
ninette

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5148
Ηλικία : 33
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εσεις συμφωνειτε; Empty Απ: εσεις συμφωνειτε;

Δημοσίευση από Invisible Δευ Νοε 02, 2009 10:36 am

Μπα δεν συμφωνω. Κατ΄αρχας αυτα τα μαγαζια που αναφερει (και τα παρομοια τους) μπορει να ειναι "κοντα στον κομμουνισμο" απο θεμα αγοραστη, αλλα ας μην ξεχναμε οτι απο πισω θησαυριζουν πολυεθνικες που στηριζονται σε εργατικα χερια που δουλευουν 16 ωρες για ενα πιατο φαι. Επισης δεν συμφωνω οτι μονο εκει μπορεις να βρεις φθηνα (το φθηνα παιζεται κιολας) ρουχα με ωραιο στυλ. Στις ιδιες τιμες και με πιο ωραιο στυλ ρουχα, βρισκεις και στα "μαγαζακια της γειτονιας". Ουτε οτι για να αγορασεις καλα ρουχοπαπουτσα θες λεφτα εφοπλιστη. Ποια η διαφορα μιας ασπρης μπλουζας versace μια ιδια της benetton απο θεμα ποιοτητας? Η μονη διαφορα ειναι η φιρμα. Ουτε ο τροπος ραφης (ολα στην Ασια ραβονται ετσι και αλλιως), ουτε οι κλωστες, ουτε τα εργατικα χερια. Και πλεον δεν υπαρχει τιποτα χειροποιητο. Ολα ειναι αποτελεσμα μηχανης καθως τα "φιρματα" πραγματα ειναι μαζικης παραγωγης και καταναλωσης. Ειναι πιθανοτερο λοιπον να βρεις χειροποιητα πραγματα σε "μικρομαγαζα".
Απλα η γραφουσα ειναι μια μεγαλομανης καραψωναρα που νομιζει οτι και το πανακριβο ειναι και το καλο. Κλασσικη ψωναρα ομως.
Ελπιζω ninnete, να μην ειναι δικο σου το blog εσεις συμφωνειτε; Icon_razz
Invisible
Invisible
azax...τα κανει αορατα

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3178
Ηλικία : 38
Ασχολίες : Το επαγγελμα του Ηρωδη!
Registration date : 24/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εσεις συμφωνειτε; Empty Απ: εσεις συμφωνειτε;

Δημοσίευση από vanessa Δευ Νοε 02, 2009 11:56 am

Εγώ πάλι λέω ότι έχουμε περάσει σε άλλη εποχή κατανάλωσης.
Δηλαδή παλιά δεν υπήρχε αυτό το φτηνό εμπορικό ρούχο και οι άνθρωποι έπρεπε πραγματικά να ξοδέψουν αρκετά λεφτά να πάρουν ένα ρούχο. Αποτέλεσμα ήταν να μην υπάρχει κατανάλωση αφού δεν είχε ο κόσμος λεφτά και δεν τα έπαιρνε...
Τώρα ανακάλυψαν ότι αυτό το στυλάκι πουλάει τρελά, είναι προσιτό για τον καθένα και φυσικά "ταιριάζει και στο πνεύμα της εποχής".
Αλήθεια είναι ότι είναι πολύ ακριβά τα ποιοτικά ρούχα. Διότι αν ήθελες να έχεις μια καλή γκαρνταρόμπα η μια συλλογή από καλά χειροποίητα παπούτσια υπάρχουν και δεν είναι όλα φτιαγμένα στην Ασία...Επίσης για τα μαγαζάκια της γειτονιάς τα τελευταία χρόνια έχω παρατηρήσει ότι και αυτοί κινέζικα πουλάνε, οπότε πάω να τα πάρω από τους κινέζους τα έχουν και ποιο φθηνά.
Ψωνάρα την ιδιοκτήτρια του μπλογκ δεν την θεωρώ είναι δηλαδή παράλογο να λες ότι για να πάρεις ένα καλοραμένο φουστάνι θες αρκετά χρήματα?
Εχει μεγάλες δόσεις αλήθειας αυτό που λέει δυστυχώς. Και μικρές πολυεθνικές invisible στις ίδιες χώρες ράβουν και μάλιστα με τις ίδιες συνθήκες εργασίας θα είδατε χθες στις ειδήσεις τι έγινε στο Μπαγκλαντές...
Τώρα από εκεί και πέρα ο καθένας ντύνεται με βάση το πορτοφόλι του.
vanessa
vanessa
Αρχηγοντίβα...

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3417
Ηλικία : 34
Τόπος : Stin kosmara mou...
Ασχολίες : Polla kai diafora
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εσεις συμφωνειτε; Empty Απ: εσεις συμφωνειτε;

Δημοσίευση από Invisible Δευ Νοε 02, 2009 12:32 pm

Δεν ξερω τι εχουν τα μαγαζια στη γειτονια σου, παντως στη δικη μου κινεζικα δεν εχουν (τα περισσοτερα). Και ξερω που να βρω ρουχα που ειναι ραμενα ειτε εδω ειτε σε Βουλγαρια, Σκοπια κλπ απο ελληνικες εταιριες που εχουν μεταφερει εκει τα εργοστασια. Απο μαρκες βεβαια δεν τις ξερει ουτε η μανα τους (πχ discoball), αλλα τα ρουχα τους ειναι ποιοτικα και οικονομικα (πιο ακριβα βεβαια σε συγκριση με τις πολυεθνικες ρουχων). Προσωπικα σπανια ψωνιζω απο ζαρα, μπερσκα και τα ομοια τους. Προτιμω να ψωνισω attrativo, helmi, bsb (που ειναι ελληνικη και αυτη σε περιπτωση που δεν το ξερετε, αν και το εχει παραχεσει τελευταια με τις τιμες).
Και ξαναλεω, διαφωνω οτι το φιρματο και το ακριβο ειναι και ποιοτικο η τουλαχιστον οσο ποιοτικο θα επρεπε να ειναι λογω της τιμης του, και γι'αυτο λεω ψωναρα τη θεματοθετρια του μπλογκ.
Δεν διαχωριζω τις πολυεθνικες σε μικρες και μεγαλες. Ειτε η benetton ειναι ειτε η burberry και lacoste, εμενα μου κανει το ιδιο. Τα ιδια χερια τα ραβουν, σχεδον το ιδιο πανι χρησιμοποιουν και το κοστος παραγωγης ειναι το ιδιο ασχετα αν το ενα το πουλανε 50 και το αλλο 350. Εχω παρει μπλουζακια lacoste απευθειας απο το εργοστασιο στη Μαλαισια με 300 ευρω τα 10 κανονικα με τη συσκευσια τους, τα ταμπελακια τους και φυσικα την γνωστη ποιοτητα και εδω τα πουλανε 200 το ενα. Αρα πληρωνεις το υφασμα που φορας ή το ονομα της εταιριας που πρεσβευει? Αυτο εγω το θεωρω κοροιδια.
Τα εχω ψαξει ολα αυτα, λογω συγγενικου προσωπου που δουλευει 30 χρονια σε εταιριες ρουχων και ειχε και δικη του εταιρια φασον οπου εραβε ρουχα και τα ξερει ολα αυτα και απο την καλη και απο την αναποδη.
Πλεον δεν υπαρχει τιποτε φιρματο και χειροποιητο. Και παπουτσι Louis vouitton να παρεις, χειροποιητο δεν ειναι. Καλυτερα παρε απο τον Μπουρναζο, ειναι πιο πιθανο να βρεις χειροποιητο παπουτσι.
Invisible
Invisible
azax...τα κανει αορατα

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3178
Ηλικία : 38
Ασχολίες : Το επαγγελμα του Ηρωδη!
Registration date : 24/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εσεις συμφωνειτε; Empty Απ: εσεις συμφωνειτε;

Δημοσίευση από Invisible Δευ Νοε 02, 2009 12:54 pm

Kαι η dexim για μενα εχει πολυ καλα ποιοτικα παπουτσια. Σχεδον ψωνιζω αποκλειστικα απο εκει και τα λιωνω στην κυριολεξια. Αν και νομιζω οτι τα εισαγει και αυτη.
Invisible
Invisible
azax...τα κανει αορατα

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3178
Ηλικία : 38
Ασχολίες : Το επαγγελμα του Ηρωδη!
Registration date : 24/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εσεις συμφωνειτε; Empty Απ: εσεις συμφωνειτε;

Δημοσίευση από silk Δευ Νοε 02, 2009 1:20 pm

Παντως λιγοι ξερουν  να κανουν υφασματοσκοπηση.. οποτε γιατι τετοιος νταλγκας για την ποιοτητα?? Razz
γενικα συμφωνω με αορατη.
Επειδη τα ποιοτικα προοριζονται για ελαχιστους ελαχιστοτατους καταναλωτες (δλδ οχι σε μενα ) εγω τα προσπερναω γιατι με ενδιαφερει πολυ περισσοτερο το design και η πρωτοτυπια. Αν μπορω ναι εκει θα τα δωσω.
Παντα πιστευα οτι τα ακριβα τα παιρνουν οσοι δεν εχουν γουστο και φαντασια.
Με το ζαρα και h&m δεν καταλαβαινω και πολυ την ομοιοτητα με κομμουνισμο διοτι πολυ απλα τα ρουχα ανανεωνονται τοσο γρηγορα οποτε η ομοιομορφια αποφευγεται.
silk
silk

Αριθμός μηνυμάτων : 3062
Registration date : 23/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εσεις συμφωνειτε; Empty Απ: εσεις συμφωνειτε;

Δημοσίευση από vanessa Δευ Νοε 02, 2009 2:10 pm

Μα η κοπέλα invisible δεν εννοεί ότι τα επώνυμα είναι μόνο καλά, ίσα ίσα που είναι σαφές ότι "επώνυμο" είναι και το Η&Μ και το Zara πλέον....Εννοεί ότι είναι πανάκριβο να βρεις πλέον ποιοτικό ρούχο...
Και μην μου πεις ότι αν πας ας πούμε να σε "ράψει" ένας έλληνας σχεδιαστής δεν θα είναι χειροποίητο το ρούχο? Η ότι ένα ζευγάρι παπούτσια Manolo Βlahnik δεν είναι χειροποίητο?Φαίνεται η διαφορά...
Και μπορεί εγώ ποτέ μου να μην φορέσω αυτά που λέει γιατί δεν θα μπορώ να τα αγοράσω αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
Φυσικά για όλα αυτά που λες συμφωνώ μόνο που τα Lacostakia έχουν 79 ευρώ και όχι 200...
Ο Μπουρνάζος μπορεί να φτιαχνει ακόμα παπούτσια στην Ελλάδα αλλά πανάκριβα είναι και αυτά...
Αυτό λέει όχι ότι μόνο το ακριβό ρούχο είναι ποιοτικό?Διότι και εγώ έχω δει μαλακίες απειρες και πανάκριβες...
vanessa
vanessa
Αρχηγοντίβα...

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3417
Ηλικία : 34
Τόπος : Stin kosmara mou...
Ασχολίες : Polla kai diafora
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εσεις συμφωνειτε; Empty Απ: εσεις συμφωνειτε;

Δημοσίευση από Invisible Δευ Νοε 02, 2009 2:44 pm

Ρε πηγα στη lacoste να παρω ενα πουλοβερακι για τον φιλο μου και ειχε 230! Και το απλο μπλουζακι 99.
Οσο για τον Μπουρναζο, δεν τον λες και πανακριβο. Οι περισσοτερες μποτες πχ εχουν απο 200+ ευρω και κατω.
Στο στοκ του μαλιστα στο Περιστερι παιρνεις 3 ζευγαρια (προηγουμενης σεζον) με 90 ευρω!
Και οταν λεω για ρουχα δεν λεω να πας να ραφτεις στην Κριθαριωτη πχ, αλλα για αυτα που αγοραζουμε απο τα μαγαζια.
Βεβαια η σιλκ εχει δικιο οτι τα υφασματα απο "καπου" προερχονται. Αρα σε αυτα εγκειται η ποιοτητα, οχι τοσο στο ραψιμο..
Οσο για τη γραφουσα του μπλογκ λεει το εξης:

"Για να φοράς πραγματικά ωραία ρούχα, πρέπει να έχεις λεφτά εφοπλιστή. Αυτή είναι η αλήθεια. Για όλους τους άλλους η λύση είναι το καλό κούρεμα και το ωραίο σώμα. Αλλιώς τα φτηνοπράγματα που φοράμε φαίνονται ακόμα χειρότερα."
και αυτο ειναι το σημειο στο οποιο διαφωνω καθετα.
Invisible
Invisible
azax...τα κανει αορατα

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3178
Ηλικία : 38
Ασχολίες : Το επαγγελμα του Ηρωδη!
Registration date : 24/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εσεις συμφωνειτε; Empty Απ: εσεις συμφωνειτε;

Δημοσίευση από vanessa Δευ Νοε 02, 2009 4:03 pm

Δεν μιλάω για στοκ,μιλάω για κανονική αγορά...
Βασικα ούτε εγώ πολυσυμφωνώ επακριβώς σε αυτά επακριβώς τα λόγια που λέει και πουλοβεράκια Lacoste δεν έχω πάρει ποτέ είναι πανάκριβα...Όσο για το Μπουρνάζο είναι λίγο τσιμπημένο το 200αρι για μπότες ασχέτως που είναι καλές.
Άσε που τελευταία έχω τον αγιάτρευτο και μου λέει έλα σε θέλω με φόρμα...Χαχαχαχαχα!
Και έχουν μείνει τα ρουχάκια μου στην ντουλάπα...
vanessa
vanessa
Αρχηγοντίβα...

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3417
Ηλικία : 34
Τόπος : Stin kosmara mou...
Ασχολίες : Polla kai diafora
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εσεις συμφωνειτε; Empty Απ: εσεις συμφωνειτε;

Δημοσίευση από silk Δευ Νοε 02, 2009 6:24 pm

yparxei logos na foraei kapoios lacoste pouloveraki an den einai panw apo 55+ ?????????
silk
silk

Αριθμός μηνυμάτων : 3062
Registration date : 23/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εσεις συμφωνειτε; Empty Απ: εσεις συμφωνειτε;

Δημοσίευση από vanessa Τρι Νοε 03, 2009 10:33 am

Άμα σ'αρέσουν.
vanessa
vanessa
Αρχηγοντίβα...

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3417
Ηλικία : 34
Τόπος : Stin kosmara mou...
Ασχολίες : Polla kai diafora
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εσεις συμφωνειτε; Empty Απ: εσεις συμφωνειτε;

Δημοσίευση από ninette Τρι Νοε 03, 2009 11:59 am

εγω παντως συμφωνω με τη γραφουσα (κι οχι αορατη. δε συμφωνω με τον εαυτο μου :p ) οσον αφορα στο οτι τα ρουχα αυτα ειναι ψιλοομοιομορφα και κινουνται σε ενα δυο μοτιβα καθε χρονο. Δε νομιζω πως μπορεις να βρεις κατι πραγματικα πρωτοτυπο σε αυτα τα μαγαζια.

κι επισης συμφωνω πως τα "φτηνα" ρουχα ειναι πολυ πιο πιθανο να πεφτουν ωραια σε μια κοπελα με ωραιες αναλογιες παρα σε καποια που εχει καποια ανομοιομορφια στο σωμα, ειτε μεγαλο στηθος, ειτε κωλο ειτε οτιδηποτε.
ninette
ninette

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5148
Ηλικία : 33
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εσεις συμφωνειτε; Empty Απ: εσεις συμφωνειτε;

Δημοσίευση από tsouXtra Τρι Νοε 03, 2009 12:19 pm

den psonizo pote apo 'magazakia tis geitonias'.
ayta ta 'magazakia' exoun one size fits all-ante na xoun 3 sizes (S,M,L) les kai eimaste oloi apo kaloupi me idio somatotypo.

ego pao se ayta ton megalon polyethnikon, styl M&S, H&M, zara.
kai psonizo k to xairomai.
parte eseis mia blouza synoikiaki megethos medium, na paro ego to noumeraki mou-kai 3 blouzes na xo na allazo, me ta idia lefta.

an thelo kati kalo H tin pseydaisthisi oti pira kati kalo, pao k se antistoixo (KSENO panta) magazi. de stirizo elliniki viomixania rouxon, giati de stirizoun oute aytoi emena. Siga min katso na strifono pantelonia-steneyo blouzes epeidi aytoi variountai na vgaloun noumera.

tsouXtra

Αριθμός μηνυμάτων : 3260
Registration date : 27/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εσεις συμφωνειτε; Empty Απ: εσεις συμφωνειτε;

Δημοσίευση από Invisible Τρι Νοε 03, 2009 12:38 pm

Ε καλα αμα δεν βρισκεις δεν μπορεις σωνει και ντε να ψωνιζεις απο εκει. Αλλα στα πολυκαταστηματα εμενα πχ η μπλουζα small μου ειναι στενη και η medium φαρδια. Το one size μου ταιριαζει μια χαρα  εσεις συμφωνειτε; Icon_flower
Invisible
Invisible
azax...τα κανει αορατα

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3178
Ηλικία : 38
Ασχολίες : Το επαγγελμα του Ηρωδη!
Registration date : 24/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εσεις συμφωνειτε; Empty Απ: εσεις συμφωνειτε;

Δημοσίευση από vanessa Τρι Νοε 03, 2009 1:18 pm

tsouXtra έγραψε: de stirizo elliniki viomixania rouxon, giati de stirizoun oute aytoi emena. Siga min katso na strifono pantelonia-steneyo blouzes epeidi aytoi variountai na vgaloun noumera.

Ενα νούμερο και όποιος χωρέσει...
Εγώ που φοράω πχ xs δεν βρίσκω ποτέ σχεδόν ούτε να πλησιάζει το νούμερο μου...
vanessa
vanessa
Αρχηγοντίβα...

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3417
Ηλικία : 34
Τόπος : Stin kosmara mou...
Ασχολίες : Polla kai diafora
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

εσεις συμφωνειτε; Empty Απ: εσεις συμφωνειτε;

Δημοσίευση από buttercup Τετ Νοε 04, 2009 6:57 am

Invisible έγραψε:"Για να φοράς πραγματικά ωραία ρούχα, πρέπει να έχεις λεφτά εφοπλιστή. Αυτή είναι η αλήθεια. Για όλους τους άλλους η λύση είναι το καλό
κούρεμα και το ωραίο σώμα. Αλλιώς τα φτηνοπράγματα που φοράμε φαίνονται ακόμα χειρότερα."

και αυτο ειναι το σημειο στο οποιο διαφωνω καθετα.

συμφωνώ στο σημείο που λέει για το κούρεμα και το σώμα.
buttercup
buttercup

Αριθμός μηνυμάτων : 100
Registration date : 19/08/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης