Be-politan
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Οικολογικο θεμα

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Οικολογικο θεμα Empty Οικολογικο θεμα

Δημοσίευση από boufla Δευ Φεβ 09, 2009 7:43 pm

πιστευετε οτι ειναι χειροτερο να αγοραζουμε πλαστικα η δερματινα παπουτσια?

τι κανετε εσεις για την οικολογικη σας συνειδηση?
boufla
boufla

Αριθμός μηνυμάτων : 2302
Registration date : 23/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οικολογικο θεμα Empty Απ: Οικολογικο θεμα

Δημοσίευση από vanessa Δευ Φεβ 09, 2009 8:23 pm

Βασικά και τα δύο τα ίδια είναι...Τα μεν πλαστικά είναι αντιοικολογικά γιατί γίνονται απο πετρέλαιο και έχει τα μειονεκτήματα του πλαστικού,τα δερμάτινα είναι αντιοικολογικά γιατι υποτίθεται ταλαιπωρούμε τα ζωάκια...
Απο εκεί και πέρα εγώ πλαστικά δεν φοράω με τπτ γιατί έχω ευαίσθητα ποδαράκια και με τα πλαστικά βγάζω αλλεργία και δεύτερον δεν μου αρέσουν γιατί είναι σκληρά στο πόδι μου.
Αλλα γνώμη μου είναι οικολογία είναι άλλο πράγμα και όχι απλά ένα ζευγάρι παπούτσια...
vanessa
vanessa
Αρχηγοντίβα...

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3417
Ηλικία : 34
Τόπος : Stin kosmara mou...
Ασχολίες : Polla kai diafora
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οικολογικο θεμα Empty Απ: Οικολογικο θεμα

Δημοσίευση από marmite Δευ Φεβ 09, 2009 9:00 pm

σε μένα η οικολογική συνείδηση νομίζω είναι σε πολύ βασικά επίπεδα. Δηλαδή δεν θα έλεγα ότι είμαι ιδιαίτερα ευαίσθητη, αλλά ούτε και μπιτ αναίσθητη. Παράδειγμα: Ναι, ανακυκλώνω-τα βασικά όμως. Δηλαδή θα ανακυκλώσω όλα τα πλαστικά και γυάλινα μπουκάλια, αλλά αν πετάξω ένα κέικ ας πούμε, δεν θα κάτσω να ξεχωρίσω το χαρτάκι του από κάτω για να το πάω για ανακύκλωση.
Το ίδιο και στα ρούχα. Τα δερμάτινα παπούτσια από αγελάδα δεν έχω κανένα πρόβλημα να τα φοράω και τα προτιμώ. Τώρα αν μου φέρεις ένα παπούτσι από μη οικόσιτα ζώα ή ζώα προς εξαφάνιση εννοείται ότι θα το θεωρήσω καφρίλα και δεν θα τα πλησιάσω.
marmite
marmite

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3838
Ηλικία : 31
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οικολογικο θεμα Empty Απ: Οικολογικο θεμα

Δημοσίευση από AngelWitch Πεμ Φεβ 12, 2009 12:44 pm

forao dermatina. Sixainomai ta plastika. Exo kollima me thn anakuklosh sugekrimenon ulikon. Oson afora ta zoa, nai men ta agapao kai ta frontizo alla kai trefomai kai zo apo auta kai gi auto to logo ta sebomai. Den ta exo mono gia goutsou goutsou. Dermata apo spania zoa pou kunduneuoun me ejafanish den tha forousa pote px gounes.
AngelWitch
AngelWitch

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2496
Ηλικία : 43
Τόπος : dreamland!!!
Ασχολίες : ypnos!
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οικολογικο θεμα Empty Απ: Οικολογικο θεμα

Δημοσίευση από resident Παρ Φεβ 13, 2009 11:35 am

ανακυκλωνω ο,τι μπορει να μπει στον μπλε καδο,δηλ χαρτι,πλαστικο,γυαλι,μεταλλο,εχουμε ηλιακο θερμοσιφωνα,σκεφτομαι να παρω λαμπες εξοικονομησης ενεργειας,όποτε μπορω κυκλοφορω με τα ποδια κι οχι αυτοκινητο,δεν ρυπαινω το δρομο/παραλια με σκουπιδια,απο ρουχα και παπουτσια ομως εχω και δερματινα και συνθετικα.Επισης εκραξα τη μανα μου που αγορασε γουνα απο κουνελι(αλλα δεν ιδρωσε τ'αυτι της).Νομιζω ειμαι σε καλο δρομο οσον αφορα τα της οικολογιας
resident
resident

Αριθμός μηνυμάτων : 778
Registration date : 05/12/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης