Βιβλιοπροτασεις

Σελίδα 9 από 10 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Απ: Βιβλιοπροτασεις

Δημοσίευση από ninette Την / Το Τετ Ιουν 23, 2010 10:29 am

η γυναικα στην αρχαιοτητα ειναι επισης καλο! του καρζη!

ninette

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5148
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από resident Την / Το Πεμ Ιουν 24, 2010 8:12 pm

χτες και σημερα διαβασα τα ''Ψωνιζω,αρα υπαρχω'' και ''Ψωνιζω,αρα υπαρχω και στη Ν.Υορκη'' της Σοφι Κινσελλα.Γενικα δεν διαβαζω ξενους,και τετοιας θεματολογιας,αλλα ειπα να κανω μια δοκιμη.Η κουμπαρα μου τα διαβαζει φανατικα και μου τα δανεισε.Καλουτσικα ηταν για παραλια,οχι για κατι παραπανω.Τις επομενες μερες θα διαβασω και αλλα δυο της ιδιας που αποτελουν συνεχεια,ενα με θεμα το γαμο κι ενα με εγκυμοσυνη

resident

Αριθμός μηνυμάτων : 778
Registration date : 05/12/2008

Δημοσίευση από resident Την / Το Παρ Ιουλ 09, 2010 11:27 am

Αναγνωσματων συνεχεια:
1. Μαρια Ιορδανιδου-Η αυλη μας. Ενα αποσπασμα στις εξετασεις των παιδιων(εγω επιτηρουσα) με παρακινησε να το διαβασω.Καλο ειναι,αφηγειται τη διαφορετικη ζωη της συγγραφεως ,τωρα πια στην Αθηνα(πριν ,ζουσε στην Κων/πολη),παρουσιαζει μια Αθηνα που συγκεντρωνει ολοενα και πιο πολυ κοσμο,η αφηγηση σταματαει ομως λιγο αποτομα
2.Ελενα Ακριτα-Γεννηθηκα ξανθια.Κειμενα απο τα 'Νεα' με τον γνωστο τροπο γραφης της Ακριτα.Χιουμορ,νοσταλγια κι οι Νεοελληνες με τις νευρωσεις τους ξεδιπλωνονται μπροστα μας
3.Candace Bushnell-Sex and the city.Το βιβλιο πανω στο οποιο βασιστηκε η πολυ επιτυχημενη σειρα.Το βιβλιο; η υπερτατη μαλακια,δεν εχω ξαναδιαβασει χειροτερο πραγμα,απορω πως εγινε μπεστ-σελλερ και πως οι σεναριογραφοι καταφεραν να γραψουν κατι πραγματικα επιτυχημενο βασιζομενοι σ αυτη τη μπουρδα.Με το ζορι το τελειωσα,γιατι δε θελω να αφηνω βιβλια στη μεση(εχει και σχεδον 400 σελιδες).Το βιβλιο δεν εχει μια σειρα,εναν ειρμο,ο,τι να ναι γραφει.Το κεντρικο προσωπο ειναι η Καρι,οι φιλες δεν ειναι οπως στη σειρα,δεν υπαρχει αυτη η συνεχης επαφη,Αναφερει πολλα ονοματα γυναικων,οχι μονο των αλλων 3,δεν δειχνει δηλ αυτη την ιδιαιτερη συνδεση.Το μονο κοινο σε βιβλιο και σειρα ειναι οι προβληματικες σχεσεις στη Ν.Υορκη,οι γυναικες που μεγαλωνουν μονες ή με διαζυγια στην πλατη και γενικα παρουσιαζει μια συνεχη σκατοκατασταση,τοσο που απορεις γιατι δεν μεταναστευουν καπου ,οπου ζουν πιο νορμαλ ανθρωποι
4.Αλεξης Σταματης-Βιλα Κομπρε.Τωρα το διαβαζω,μου εμεινε λιγο ακομα κι ειναι τελειο! Ενας 17χρονος αφηνει το χωριο του για την Αθηνα κι επιστρεφει ξανα 11 χρ μετα για να θαψει τον πατερα του.Αυτος του αφηνει μια παραξενη κληρονομια: τη φωτογραφια μιας αγνωστης νεκρης κοπελας,ενα μισοσβησμενο σημειωμα που μοιαζει με σημειωμα αυτοχειρα και δυο πολυτιμα κοσμηματα.Προσπαθωντας να βρει απαντησεις,βλεπουμε και την προσωπικη του διαδρομη,τις αλλαγες στον ιδιο μεσα απο αυτα που βιωνει.Πολυ καλο,ευτυχως μου χρειαζοταν μετα τη φολα του προηγουμενου βιβλιου(βλ. νουμερο 3 ) !

resident

Δημοσίευση από ninette Την / Το Κυρ Ιουλ 11, 2010 7:50 am

Η Μαρια Ιορδανιδου ειναι τελεια! Εχεις διαβασει τη Λωξαντρα και το Σαν τα τρελα πουλια, ετσι; Αν οχι, θα σου αρεσουν πολυ!

Αυτο της Ακριτα ειναι μια μπουρδα... Τσαμπα τα λεφτακια μου.

ninette

Θηλυκό

Δημοσίευση από resident Την / Το Κυρ Ιουλ 11, 2010 5:33 pm

τη Λωξαντρα την εχω διαβασει μικρη,το αλλο δεν θυμαμαι.Ευτυχως τα εχουμε αυτα στη βιβλιοθηκη του σχολειου,οποτε θα τα δανειστω απο κει.Γενικα εχουμε πιο κλασσικα βιβλια(Η.Βενεζη,Δ,.Σωτηριου,Μ.Ιορδανιδου,Στρ.Μυριβηλη κλπ) αν και πιο πολυ τα δανειζομαστε οι καθηγητες,παρα τα παιδια!

resident

Δημοσίευση από ninette Την / Το Δευ Ιουλ 12, 2010 6:32 am

αν βρεις Ελλη Αλεξιου, παρε να διαβασεις, κι αυτη ειναι πολυ ωραια.

αν σου αρεσει το στυλ που γραφει η Ακριτα, διαβασε Λενα Διβανη, κλασεις ανωτερη!!

ninette

Θηλυκό

Δημοσίευση από resident Την / Το Δευ Ιουλ 12, 2010 10:26 am

απο τη Λενα Διβανη εχω διαβασει καναδυο βιβλια(νομιζω το εργαζομενο αγορι και το Ενικος αριθμος) ,καλη ηταν.Τωρα θα ξεκινησω το 'Καλα,εσυ σκοτωθηκες νωρις' του Χρονη Μισσιου.Μεχρι τωρα εχω διαβασει μονο αποσπασματα απο τα βιβλια του κι ανυπομονω να διαβασω κατι ολοκληρωμενο.Ξερω οτι εχει αναφορες στην αριστερα,οτι ειναι αθυροστομος,μενει να ανακαλυψω τα υπολοιπα!

resident

Δημοσίευση από ninette Την / Το Δευ Ιουλ 12, 2010 10:51 am

Καλο αυτο του Μισσιου αλλα δεν τρελαθηκα κιολας.

ninette

Θηλυκό

Δημοσίευση από resident Την / Το Τετ Ιουλ 14, 2010 10:02 pm

λοιπον,το διαβασα το πρωτο του Μισσιου και τρελαθηκα.Για την αθυροστομια του ,τι να πω,ο ανθρωπος γραφει για βασανιστηρια κι εξοριες,ειναι δυνατον να γραφει με το σεις και με το σας; υπερβολες τα οσα ειχα ακουσει εν τελει,η οποια αθυροστομια ειναι απολυτα δικαιολογημενη κι ενταγμενη στο κειμενο.Ειναι φοβερος,απορω γιατι τοσα χρονια δεν ειχα παρει βιβλιο του.Πηγα μαλιστα σημερα στη βιβλιοθηκη να βρω κι αλλα,δυο συγκεκριμενα που ηθελα(Χαμογελα ρε,τι σου ζητανε και Τα κεραμιδια σταζουν) αλλα ηταν δανεισμενα,οποτε πηρα τα :
Οργουελ-Η φαρμα των ζωων(εχω το 1984,ειναι τελειο,και το λεω εγω που δεν πολυδιαβαζω ξενους)
Μανος Ελευθεριου-Ο καιρος των χρυσανθεμων
Κωστης Γκιμοσουλης-Ανατολη
Μενης Κουμανταρεας-Το σοου ειναι των Ελληνων(επισης αγαπημενος συγγραφεας που δεν διαβαζα παλιοτερα)
Χρονης Μισσιος-Ντοματα με γευση μπανανας.

resident

Δημοσίευση από airstrumfita Την / Το Παρ Ιουλ 16, 2010 8:06 pm

σιωπηλες κραυγες-γιωργος πολυρακης
η κορη της ανεμωνης-γιωργος πολυρακης
ευτυχως που δε γεννηθηκα ομορφη-κωστας καρακασης
τρεις αιωνες μια ζωη-φιλιω χαιδεμενου

αυτα τα 4 βιβλια μου εφεραν πριν λιγο,εχετε διαβασει κανενα?

airstrumfita

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5378

Δημοσίευση από ninette Την / Το Παρ Ιουλ 16, 2010 9:00 pm

to eytyxws pou de gennh8hka omorfh. dystyxws to exw diabasei.

ninette

Θηλυκό

Δημοσίευση από boufla Την / Το Παρ Ιουλ 16, 2010 9:09 pm

den diavazw elliniki logotexnia , den mou leei tpt, antithetws me aidiazei

boufla

Αριθμός μηνυμάτων : 2302
Registration date : 23/07/2008

Δημοσίευση από ninette Την / Το Παρ Ιουλ 16, 2010 9:17 pm

yparxoune polloi a3iologoi syggrafeis kai neoi kai eidika palioteroi. alla aytoi ths legomenhs 'gynaikeias' logotexnias... asta na pane! mia AHDIA!

ninette

Θηλυκό

Δημοσίευση από airstrumfita Την / Το Παρ Ιουλ 16, 2010 9:18 pm

ayta einai gynaikeia logotexnia?

airstrumfita

Θηλυκό

Δημοσίευση από airstrumfita Την / Το Παρ Ιουλ 16, 2010 9:21 pm

ξεκινησα και διαβαζω το βιβλιο της φιλιως χαιδεμενου και ειναι πολυ ωραιο.οταν θα διαβασω τα υπολοιπα θα σας πω τη γνωμη μου.

αυτο του καρακαση που λες νινετ δυστυχως οτι το διαβασες γιατι το λες? πες τιποτα να καταλαβω,ελεος δηλαδη πφφφφ

airstrumfita

Θηλυκό

Δημοσίευση από ninette Την / Το Σαβ Ιουλ 17, 2010 5:19 am

ε μια μπουρδα ειναι μωρε. ενα τεραστιο βιβλιο, μια απλοικη ιστοριουλα, ο,τι πρεπει για να περναει η ωρα αλλα δε σου αφηνει τιποτα μετα. για παραλια ο,τι πρεπει αλλα ως εκει.

ninette

Θηλυκό

Δημοσίευση από resident Την / Το Δευ Ιουλ 19, 2010 11:19 pm

airstrumfita έγραψε:ξεκινησα και διαβαζω το βιβλιο της φιλιως χαιδεμενου και ειναι πολυ ωραιο.
φανταζομαι οτι ειναι πολυ ενδιαφερον.Την ειχα δει πολλες φορες σε ντοκιμαντερ και συνεντευξεις,μαλιστα σε ενα βιντεακι για τη μικρασιατικη καταστροφη μιλαει πολλη ωρα.Το ειχα δειξει και στους μαθητες στο μαθημα της ιστοριας.Δεν ηξερα οτι εχει βγαλει βιβλιο,θα προσπαθησω να το βρω.Ειναι συγκλονιστικο αυτο που λεει για τα χρυσαφικα,μετα την καταστροφη δεν ξαναεβαλε ποτε(νομιζω ουτε καποιο μεταλλιο/σταυρο με το οποιο τιμηθηκε)

resident

Δημοσίευση από airstrumfita Την / Το Τρι Ιουλ 20, 2010 9:26 am

ναι ειναι πολυ ενδιαφερον το συγκεκριμενο βιβλιο.η γιαγια βεβαια τα ελεγε σε μαγνητοφωνο και τα απομαγνητοφωνησε η εγγονη της.ειμαι ακομη πριν την καταστροφη και για το πως ηταν η ζωη τους σ ενα χωριο εξω απο τη σμυρνη.ηθη-εθιμα,παραδοσεις,γιατροσοφια κτλ κτλ ειναι πραγματικα πολυ ενδιαφερον και το συστηνω ανεπιφυλακτα.

airstrumfita

Θηλυκό

Δημοσίευση από boufla Την / Το Τρι Ιουλ 20, 2010 10:12 am

ki egw ithela na kanw kati paromoio me tin giagia mou alla meta apo ena simeio den tin anteksa

boufla

Αριθμός μηνυμάτων : 2302
Registration date : 23/07/2008

Δημοσίευση από iguanna Την / Το Τρι Ιουλ 20, 2010 12:45 pm

Το ευτυχώς που δε γεννήθηκα όμορφη πραγματικά δεν ξέρω γιατί είναι μπεστ σέλλερ.

Διάβασες της Μαντά το καινούριο;

iguanna

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1634
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 22/07/2008

Δημοσίευση από airstrumfita Την / Το Τρι Ιουλ 20, 2010 1:04 pm

οχι δε το εχω διαβασει,ουτε της οικονομου το καινουργιο εχω διαβασει.

airstrumfita

Θηλυκό

Δημοσίευση από marmite Την / Το Τρι Ιουλ 20, 2010 3:00 pm

Διάβασα πρόσφατα στην παραλία (το ρούφηξα σε μια μέρα) το κορίτσι με τα πορτοκάλια του Gaarder. Δεν είναι σε καμία περίπτωση βιβλίο για παραλία τελικά και μάλιστα μου φάνηκε κάπως σαν να το έχει κουράσει το κλασικό στυλάκι του ο κύριος, αλλά οκ και πάλι ήταν ενδιαφέρον και είχε αρκετά σημεία που με συγκίνησαν και με έκαναν να ανατριχιάσω (ρόγα-κάγκελο :Ρ)

marmite

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3838

Δημοσίευση από airstrumfita Την / Το Πεμ Ιουλ 29, 2010 5:10 pm

παιδια μηπως ξερετε κανενα site,forum,blog που να συζητουν για βιβλια? να εχει αποψεις,θελω βασικα,για βιβλια που εχουν διαβασει κτλ κτλ κτλ

airstrumfita

Θηλυκό

Δημοσίευση από resident Την / Το Πεμ Ιουλ 29, 2010 9:15 pm

εχω βρει ενα μπλογκ σχετικο,το www.bookworm.gr και το mypocotoolbar που εχω εγκαταστησει προτεινει τα : http://www.diavasame.gr και http://critics.gr/Category/Publications/Show.aspx

resident

Δημοσίευση από airstrumfita Την / Το Πεμ Ιουλ 29, 2010 9:33 pm

thanks resident!!!

airstrumfita

Θηλυκό

Σελίδα 9 από 10 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης