oi ellhnes kai ta perrita kila!

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

oi ellhnes kai ta perrita kila!

Δημοσίευση από AngelWitch Την / Το Σαβ Οκτ 25, 2008 2:44 pm

Diabazontas to post ths ninette mou genithike mia eylogh aporia.

Katarxas h ninette eipe th frash kleidi. Otan htan sthn agglia den thn enoiazan oi kampules ths alla tora pou gurise sthn ellada apofasise na kanei dieta.

Exontas ena dedomeno: Einai gnoston oti emeis oi ellhnes eimaste apo tous pio paxusarkous laous ths europhs pleon, mesa stous 4 se pagkosmio epipedo sumfona me statistikes kai akolouthoume tous amerikanous kata podas sta pio upsila pososta prosplhpshs hmerision thermidon ana atomo.

Tora loipon thymamai oti otan eixa paei ki ego prin apo xronia sthn agglia pou ekei oi perissoteres gunaikes pou eblepa stous dromous den htan toso kampulodeis oso oi ellhnides anti na arxiso na anhsuxo gia ta perrita kila mou den me eniaze katholou. Apo rouxa katarxas oti hthela ebriska. Oi politries den koitousan perierga kai sto dromo perpatontas h trogontas se kapoio estiatorio oudepote eniosa ax ti megalh perifereia exo pos eimai etsi xalia na kano dieta ki as etroge sto diplano trapezi ena modelaki.

Epistrefontas sthn ellada, epestrepsan kai oi anasfalies ton periton kilon! Pragmata pou den me eniazan prin. Ax to tzin mou deixnei to stomaxi! Ax ekeino to panteloni mou kanei megalo kolo. kok.

Opote mou genietai h ejis eulogh aporia loipon.

Giati se mia xora opos h dikh mas pou exoume katantisei paxusarkoi pagkosmios oute rouxa briskoume an den exoume tis idanikes analogies kai niothoume abola me ta liga parapano kila h akoma kai me to somatotupo mas. Giati akoma kai adynates kopeles exoun to agxos ths apoleias ki allou barous?
Giati sti agglia pou o mesos anthropos einai pio adunatos kai o somatotupos diaforetikos oute kan skeftomoun ta perita kila mou?

Anarotiemai. Giati edo sto ellanda eimaste toso obsessed me th diktatoria ths teleias omorfias pou ap oti fainetai den einai toso polu oi aggloi?

AngelWitch

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2496
Τόπος : dreamland!!!
Ασχολίες : ypnos!
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: oi ellhnes kai ta perrita kila!

Δημοσίευση από Επισκέπτ Την / Το Σαβ Οκτ 25, 2008 3:24 pm

Basika sxetika me ta rouxa pou aneferes yparxei ena thema.Egw pou eimai kanonikia ki oxi polu adunath alla psulh duskoleuomai na vrw rouxa, idiaitera mplouzes pou na me strwnoun giati oles bgainoun one size ki den mou kanoun opote anagkastika pairnw pio akrives mplouzes stis opoies uparxoun ki noumera ki den einai one size

Επισκέπτ
Επισκέπτης

Δημοσίευση από ninette Την / Το Σαβ Οκτ 25, 2008 4:08 pm

Ειντζελ, ελα ντε!!!

Στην Αγγλια οντως, βρισκεις ο,τι ρουχο θελεις. Επισης, φορας ο,τι θελεις και το συνδυαζεις με ο,τι θελεις (ανεξαρτητα με τις διαστασεις και την ηλικια σου). Κανεις δε σε σχολιαζει, κανεις δεν ασχολειται με την παρτη σου και νοιωθεις ανετα παντου και παντα!

Νομιζω πως εδω υπαρχει προβλημα και νοιωθω (-ουμε) καπως γιατι ολοι κοιτανε και ολοι σχολιαζουνε! They stare να το πω και αγγλικα. Αντι να κοιταει καθεις τα μουτρα του, εχει να πει κατι για το διπλανο του. Σιχαινομαι να με κοιτανε, ερχονται μερες που θελω να ανοιξει η γη να με καταπιει, οχι γιατι νοιωθω ασχημα με τον εαυτο μου, απλα ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ να με χαζευουν στο μετρο (ειτε με θεωρουν γκομεναρα, ειτε οχι, δε με απασχολει τι ακριβως κανουνε). Εγω παντω, νομιζω, αυτος ειναι ενας απο τους κυριοτερους λογους που αισθανομαι αβολα με τον εαυτο μου, θελω να δειχνω οσο πιο 'τελεια' γινεται για να αποφευγω τα σχολια και τα βλεμματα...

Και φυσικα, για να μην ξεχνιομαστε, παιζει ρολο και το γεγονος πως ρουχα δε βρισκω τοσο ανετα οσο στην Αγγλια που δεν υπηρχε περιπτωση να μη βρω το ο,τιδηποτε, απο το πιο ξεκωλε ως το πιο σικ η το πιο καθημερινο και απλο στο μεγεθος μου...

ninette

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5148

Δημοσίευση από boufla Την / Το Σαβ Οκτ 25, 2008 4:40 pm

στην αγγλια, υπαρχει διαφορετικη αντιμετωπιση στο σεξ. διαφορετικη νοοτροπια.

στην ελλαδα, ολοι σχολιαζουμε και ολοι θελουμε να ειμαστε ναι μεν σεξυ αλλα οχι ξεκωλοι.

ειναι δλδ μια ηλιθια νοοτροπια.απλουστατα. ο μονος τροπος να ξεπεραστει αυτη η νοοτροπια ειναι να σταματησει να μας απασχολει τι λεει καποιος τριτος για το ντυσιμο μας.

boufla

Αριθμός μηνυμάτων : 2302
Registration date : 23/07/2008

Δημοσίευση από AngelWitch Την / Το Σαβ Οκτ 25, 2008 6:09 pm

na prosteso kai kati allo. Ap oti thymamai ekei den eblepes se kathe sou bima diafimisi enos kentrou adunatismatos fatsa karta pantou. Na sou leei pos eisai etsi mpazo na pas na se ftiajoun! xexexe! dexomaste enan anhleh bombardismo gia to tou ti einai omorfo. Mia psili jantha adynath souideza px (kai kataskeuazoun rouxa apokleistika gi auth). Sthn agglia den sunebaine auto! Oute sta MME oute perpatontas sto dromo eblepes kathe treis kai ligo diafimiseis adunatismatos kok.

Episis ap oso thymamai to diko mas metro brithei apo tetoies diafimhseis. Antitheta sto aggliko kai to parisianiko oxi.

Allo ena stoixeio auto pou katamarturei thn psuxosh mas me to en logo thema kai dhmiourgei faulo kuklo.

AngelWitch

Θηλυκό

Δημοσίευση από AngelWitch Την / Το Σαβ Οκτ 25, 2008 6:13 pm

pantos kai kati allo. Sthn agglia thymamai eixa soukse kai se polu oraious antres (asxeta an tote hmoun desmeumenh). Me flirtaran kai mou edeixnan oti me theorousan oraia.

Edo o mesos mpazouklas ellhnaras sou arxizei men ta "oraia" gia na se rijei alla tha arxisei ta e prepei na xaseis liga kila prepei na diorthoseis touto, na ftiajeis to allo prepei en oligeis na moiazeis me thn Claudia Shiffer. (pos na mhn se piasei h anasfalia etsi?) Ti na kanoume oi loipes pou de genithikame karbon ths Claudia re paidia!

AngelWitch

Θηλυκό

Δημοσίευση από ninette Την / Το Σαβ Οκτ 25, 2008 6:27 pm

ενας γνωστος μου, μετριος προς καλος κατ'εμε μου ελεγε για μια φιλη μου η οποια ειναι θεα, καρακουκλαρα με λιγη παραπανω περιφερεια: "ενταξει, να χασει μερικα κιλα το κοριτσακι και μετα κααατι θα κανουμε"

ελεοςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς

ninette

Θηλυκό

Δημοσίευση από marmite Την / Το Σαβ Οκτ 25, 2008 8:36 pm

εγώ δεν συμφωνώ ότι στην Αγγλία ο μέσος όρος είναι πιο αδύνατος από την Ελλάδα. Το αντίθετο θα έλεγα μάλιστα. Έρευνες έδειξαν στην Αγγλία ότι η μέση Αγγλίδα φοράει νούμερο 16. Δηλαδή τα έχει τα κιλάκια της. Το θέμα είναι κυρίως στην νοοτροπία όπως είπαν οι παραπάνω. Κανένας δεν σχολιάζει και κανένας δεν κοιτάει περίεργα. Αυτό το "mind your own business" το έχουν πραγματικά εφαρμόσει και το γουστάρω απίστευτα!
Εδώ εγώ ούτε μια βδομάδα δεν έχω που γύρισα και έχω χάσει αρκετή από την αυτοπεποίθησή μου απλώς και μόνο λόγω αγένειας υπαλλήλων, αλλά και "καλοπροαίρετων" σχολίων γνωστών και "φίλων".
παραδείγματα: (να σημειώσω ότι είμαι λεπτή και γυμνάζομαι συστηματικά τα τελευταία χρόνια)
1. ψάχνοντας για γυμναστήριο με το που ήρθα για να συνεχίσω την ρουτίνα που έχω συνηθίσει πλέον, βρίσκομαι στα joe weider. Δύο κάμπιες στην ρεσεψιόν με κοιτάνε από πάνω μεχρι κάτω με μισό μάτι. Ήδη αρχίζω να νιώθω άβολα και να σκέφτομαι "τι σκατά κοιτάνε ρε? τόσο χάλια φαίνομαι?" Αρχίζω να ρωτάω πληροφορίες και αφού μου δείχνουν τον χώρο, ρωτάω αν υπάρχει κάποιος ξεχωριστός χώρος για ασκήσεις εδάφους και stretching. Ξανα-μανά με κοιτάει η μία από πάνω μέχρι κάτω και με ξυνή φάτσα και ειρωνικό υφάκι μου λέει "έχετε ασχοληθεί ποτέ με γυμναστική?" Οκ κοπελιά σάλτα και γαμήσου κι εσύ και όλο το γυμναστήριο που σε ρώτησα κάτι και αντί να μου απαντήσεις -που αυτή είναι η δουλειά σου- προσπαθείς να με μειώσεις?? Δεν πάμε καλά! (εννοείται έσκασα περισσότερα λεφτά σε ένα άλλο γυμναστήριο που είναι όλοι εξυπηρετικοί και χαμογελαστοί)
2. Παλιά μου συμμαθήτρια αλλά και φίλη, με το που πατάω το πόδι μου Ελλάδα μου λέει: "α, εντάξει σε βλέπω από θέμα κιλών". !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Οκ, να το ξέρω να προσέχω μην πάρω κανα γραμμάριο και πέσετε να με φάτε-αφού πρώτα θα με σκανάρετε να βεβαιωθείτε ότι το μάγουλό μου φούσκωσε ένα χιλιοστό! ΈΛΕΟΣ!

Δεν είναι το κέντρο του κόσμου πόσα κιλά είναι ο άνθρωπος. Δεν είμαστε 15 χρονών να μην έχουμε πράγματα να μας απασχολούν και να τρώμε χρόνο αναλύοντας πόσα κιλά είναι οι φίλοι μας, οι γείτονες, ο περιπτεράς...!
Δεν είναι προτεραιότητα τα κιλά στην ζωή μας και επιτέλους όσοι δεν μπορούν να το καταλάβουν ας πάνε σε έναν ειδικό να λύσουν τα προβλήματά τους. Δεν θα γίνω εγώ ο σάκος του μποξ για τον/την κάθε κομπλεξικό/ή να δέχομαι το βλέμμα-λεπίδα και τα σχόλια για το αν πάχυνα, αν αδυνάτισα, αν το μαλλί μου σήμερα δεν έχει όγκο, αν το παντελόνι που φοράω δεν με κολακεύει και αν το φρύδι μου θέλει βγάλσιμο! ΕΛΕΟΣ πλέον!

Υ.Γ σόρρυ για το μεγάλο ποστ αλλά τα έχω πάρει τόσο πολύ κρανίο αυτές τις μέρες με τα ζόρια που τραβάνε οι παλιές μου φίλες που μου ρχεται να τις βουτήξω απ'το μαλλί να τις πάω σε ψυχίατρο! Έχει χαθεί εντελώς το νόημα λαίμαι!

marmite

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3838

Δημοσίευση από modesty_blaise Την / Το Σαβ Οκτ 25, 2008 8:54 pm

kala ta pes marmite! very well said!

modesty_blaise

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1025
Registration date : 07/08/2008

Δημοσίευση από ninette Την / Το Κυρ Οκτ 26, 2008 7:24 am

marmite

ninette

Θηλυκό

Δημοσίευση από Επισκέπτ Την / Το Κυρ Οκτ 26, 2008 7:27 am

Ti zoria trabane oi palies soy files? Aftes mia xara einai ston kosmo toys, esy giati tis kaneis parea akoma? (Marmite)

Επισκέπτ
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτ Την / Το Κυρ Οκτ 26, 2008 7:34 am

Να ρωτήσω.. Μήπως κι εσείς δίνετε μεγάλη σημασία στο θέμα; Κι εγώ έχω παραπανίσια κιλά, σε σύγκριση με τα πρότυπα των ΜΜΕ, και τα βυζάκια μου έχω και τα πιασιματάκια μου, αλλά ή δεν ασχολείται κανένας να μου τα σχολιάσει ή τα σχολιάζουν και δε δίνω σημασία -γιατί τους έχω χεσμένους τους κομπλέξες.
Ο τελευταίος που μου είπε ότι πάχυνα λίγο (εκτός από τη μαμά μου, που βλέπει και το μισό κιλό που παίρνω), ήταν ο Ακατάν. Αλλά αυτός δε με προβληματίζει, το κάνει από ενδιαφέρον. Γιατί αφενός μεν είχα παχύνει πολύ και όχι λίγο, όταν μου το είπε, αφετέρου όταν του λέω "αχ, τι αδύνατο μπουτάκι που έχεις, αλλάζουμε;" μου λέει "Γιατί, μια χαρά είναι το δικό σου, αδύνατο".
Αχ, μωρό μου, γκαβό!!!

Επισκέπτ
Επισκέπτης

Δημοσίευση από ninette Την / Το Κυρ Οκτ 26, 2008 7:43 am

761 θα σου πω πως το βλεπω εγω. Εχεις συνηθισει που λες, ωραια και καλα, να φορας ο,τι σου κατεβει και γενικα να εισαι οπως σου ερθει. Κανεις δεν κανει κανενα σχολιο για την εξωτερικη σου εμφανιση και κανεις δε σε κοιταει περιεργα στο δρομο. Ξαφνικα, κατι συμβαινει, και βλεπεις το απαν συμπαν να σε κοιταζει απο πανω μεχρι κατω, ακομα κι αν φορας το τζινακι σου με τη μακρια μπουφαναδουρα σου, που υπο φυσιολογικες συνθηκες δεν αφηνει τιποτε εκτεθειμμενο, αρα δεν υπαρχει λογος σχολιασμου. Ε, οσο να ναι, σου ερχεται καπως! Νοιωθεις ασχημα, πως να στο πω!

ninette

Θηλυκό

Δημοσίευση από modesty_blaise Την / Το Κυρ Οκτ 26, 2008 7:44 am

vre xazo se koitousan epeidh einai too much to mpoufan gia tetoia epoxh! mhpws to pareksighses?

modesty_blaise

Θηλυκό

Δημοσίευση από ninette Την / Το Κυρ Οκτ 26, 2008 7:49 am

το μπουφαν ηταν τροπος του λεγειν Razz

εννοω, πως ακομα κι οταν δεν υπαρχει λογος να γυρισει καποιος να σε κοιταξει γιατι εισαι πολυ νορμαλ και ordinary και καλυμμενη και και και, ακομα και τοτε θα γυρισει και θα ριξει το εξεταστικο του βλεμμα

ninette

Θηλυκό

Δημοσίευση από modesty_blaise Την / Το Κυρ Οκτ 26, 2008 7:52 am

a ton alhth! oxi, sumfwnw, kai gw pou kukloforw me buses, niw8w to scanarisma, eidika apo kopeles. oi antres koitane sugkekrimena pragmata.

modesty_blaise

Θηλυκό

Δημοσίευση από ninette Την / Το Κυρ Οκτ 26, 2008 7:53 am

βυζια, κωλους, αυτα Razz

Οντως, οι γυναικες κοιτανε πιο πολυ

ninette

Θηλυκό

Δημοσίευση από marmite Την / Το Κυρ Οκτ 26, 2008 7:55 am

Rainy έγραψε:Ti zoria trabane oi palies soy files? Aftes mia xara einai ston kosmo toys, esy giati tis kaneis parea akoma? (Marmite)

Rainy έλειπα χρόνια στο εξωτερικό και προφανώς οι αλλαγές που επέρχονται φυσιολογικά στα άτομα μέσα στα χρόνια δεν ήταν ορατές γιατί έβλεπα τους φίλους μου στην Ελλάδα 2 φορές τον χρόνο. Τώρα που γύρισα σαφώς θα υπάρξουν αναγκαστικά ξεκαθαρίσματα λόγω αυτών των αλλαγών, αφού προφανώς δεν θα μπορώ να κάνω με όλους τους παλιούς παρέα, αν έχουμε αλλάξει τόσο.

marmite

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3838

Δημοσίευση από ninette Την / Το Κυρ Οκτ 26, 2008 7:57 am

μαρμαιτ πανε να απαντησεις στο θεμα μου!

ninette

Θηλυκό

Δημοσίευση από taso$_G Την / Το Κυρ Οκτ 26, 2008 10:49 am

Οι συμπεριφορές που περιγράφετε έχουν να κάνουν με το κυρίαρχο χαρακτηριστικό των ιθαγενών αυτής της χώρας : τον υπέρμετρο ατομισμό τους και συνήθως και την ζηλοφθονία τους έναντι των άλλων, δυστυχώς αυτά τα στοιχεία αναπαράγονται μέσα απ τα οικογενειακά περιβάλλοντα που μεγαλώνουν οι εκάστοτε νεότερες γενιές και το σχολείο δεν κάνει απολύτως τίποτα για διορθώσει την κατάσταση και γιαυτό η κατάσταση διαιωνίζεται.

taso$_G
Κόντρα στο ρεύμα
Κόντρα στο ρεύμα

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3573
Registration date : 10/05/2007

Δημοσίευση από iguanna Την / Το Κυρ Οκτ 26, 2008 11:58 am

Το να κάτσω σοβαρά να προβληματιστώ για το αν είμαι αρκετά περιποιημένη ή όμορφη ή αδύνατη κλπ κλπ ώστε να με σχολιάσουν οι ξένοι καλά είναι σα να μου ζητάτε να ενδιαφερθώ για το πώς αναπαράγεται ο κροκόδειλος...

iguanna

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 1634
Τόπος : Αθήνα
Registration date : 22/07/2008

Δημοσίευση από Επισκέπτ Την / Το Κυρ Οκτ 26, 2008 12:15 pm

exoun dikio oi ninette kai marmite omws. ksesunithisan edw me tous vlaxous kai twra einai 2 fores pio duskolaaa..
upomoni kai agkalieeeees!

Επισκέπτ
Επισκέπτης

Δημοσίευση από AngelWitch Την / Το Κυρ Οκτ 26, 2008 2:26 pm

pantos eilikrina oute ki ego asxoloumai alla opos kai na exei otan blepeis fatsa karta mprosta sou se afhses th miss modelo h otan kathe tris kai ligo sxoliazoun to gramario pou tha pareis oi dikoi sou opos kai na exei den niotheis bolika.

AngelWitch

Θηλυκό

Δημοσίευση από Επισκέπτ Την / Το Κυρ Οκτ 26, 2008 2:29 pm

Για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου... μήπως βλέπετε να σας κοιτάζουν διερευνητικά οι άλλες γυναίκες επειδή τις κοιτάζετε κι εσείς; Εμένα πώς δεν μου τυχαίνει κάτι τέτοιο; Ή σε άλλη χώρα ζω ή απλά δεν ασχολούμαι με τους άλλους στο δρόμο -οπότε δεν καταλαβαίνω ότι με κοιτάζουν, για να δουν πού μου περισσεύει το γραμμάριο.

Επισκέπτ
Επισκέπτης

Δημοσίευση από AngelWitch Την / Το Κυρ Οκτ 26, 2008 2:35 pm

xaxa! epeses sthn periptosh! posos me apasxolei gia tis agnostes! Oute tis koitao oute me koitane!
Alla otan se kathe vima blepeis fatsa karta diafhmhseis kentron adunatismatos (pou apousiazan se tetoio bathmo apo thn agglia) diafimhseis sthn tv pou pali ta kila sou stoxeuoun. Otan pas gia psonia kai briskeis olo mikra noumera kai h politria se koitaei me thn junofatsa ths, otan oi suggeneis kai oi filoi sou lene popo paxunes! Den einai logiko na exeis anasfaleies?
Apo thn agglia apousiazan ooola auta! Kai to na kaneis sxolia gia to baros kapoioy theoroutan toulaxiston ratsistiko kai uperbaros na htan. Poso mallon an exeis apla kai mono kapoia perrita kila kai tpt parapano.

AngelWitch

Θηλυκό

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης