district 9

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

district 9

Δημοσίευση από ninette Την / Το Δευ Νοε 30, 2009 2:24 pm

αααα να πατε να δειτε ολοι σας το district 9, η καλυτερη ταινια που εχω δει φετος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ninette

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5148
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: district 9

Δημοσίευση από Επισκέπτ Την / Το Δευ Νοε 30, 2009 2:38 pm

ειναι αυτο που ενας ρωταει ενα πραγμα(ο θεός να το πεί πράγμα) και αυτό απαντάει χαφοθθοθποθθοθκλδκσνδκψωξ?

θα'θελα να'ξερα ποιος έκανε τη μετάφραση....!!!

Επισκέπτ
Επισκέπτης

Δημοσίευση από ninette Την / Το Τετ Δεκ 02, 2009 5:10 pm

DISTRICT 9 NA TO DEITE LAIMAI

ninette

Θηλυκό

Δημοσίευση από Invisible Την / Το Τετ Δεκ 02, 2009 5:23 pm

Μολις το κατεβασα και θα το δω το βραδυ
Λεει, ε????

Invisible
azax...τα κανει αορατα

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3178
Ασχολίες : Το επαγγελμα του Ηρωδη!
Registration date : 24/07/2008

Δημοσίευση από ninette Την / Το Τετ Δεκ 02, 2009 5:24 pm

νιιιιιιιι! να μου πεις αυριο εντυπωσεις

ninette

Θηλυκό

Δημοσίευση από Invisible Την / Το Πεμ Δεκ 03, 2009 9:19 am

Λοιπον ειδα το district 9...

1. Ειναι η πιο παραξενη ταινια που εχω δει ποτε.

2. Το ειδα μονο και μονο για να δω που θα καταληξει, αλλιως θα το ειχα κλεισει απο το πρωτο μισαωρο.

3. Σε ολο το εργο βλεποντας αυτα τα...creatures whatever, ειχα μια μονιμη ανατριχιλα και ξυνομουν συνεχως απο την αηδια, καθως εμοιαζαν με τεραστιες καραβιδοκατσαριδες, μπρρρ...

4. Το ποιο αηδια πραγμα ηταν το στομα τους.. Και δωστου ξυσιμο εγω!

5. Η πλοκη ηταν οκ, απο την αποψη οτι ειχε συνοχη, αλλα και παλι την κατατασσω στο μετριο.

6. Το ρεζουμε ηταν η και καλα αυτοθυσια του πρωταγωνιστη, το οποιο δεν ηταν κατι το σουπερ ουαου, απο την αποψη οτι υπαρχουν εργα με το ιδιο φαινομενο χωρις ανατριχιαστικες αηδιες μεσα.

7. Το χειροτερο ηταν οτι απο τη στιγμη που του πεταχτηκε αυτη η μαυρη αηδια στη μουρη ημουν σιγουρη οτι ο πρωταγωνιστης θα παθαινε μεταλλαξη. Και το λεω χειροτερο γιατι δεν μου αρεσει στα εργα να ξερω τι θα γινει μετα!

8. Το μονο "καλο", η καλυτερα πρωτοτυπο, ηταν οτι η ταινια μου θυμιζε ντοκυμαντερ (συγκεκριμενα του σκαι ) ετσι οπως γινοταν η αφηγηση να το πω? Καπως ετσι, τελοσπαντων.

Αυτα σε γενικες γραμμες. Μπορω ανετοτατα να την καταταξω στις χειροτερες ταινιες που εχω δει. Εσενα νινετ τι σου αρεσε ακριβως?

Invisible
azax...τα κανει αορατα

Θηλυκό

Δημοσίευση από ninette Την / Το Πεμ Δεκ 03, 2009 2:23 pm

Invisible έγραψε: Εσενα νινετ τι σου αρεσε ακριβως?

Το οτι η ταινια ηταν αλληγορικη κι ενω εκ πρωτης οψεως ηταν ακομα μια ταινια δρασης με εξωγηινους, πολυ κυνηγητο και πιστολιδι και αρκετες αηδιαστικες σκηνες, ουσιαστικα ηταν απο τις πιο ανθρωπινες ταινιες που εχω δει, το οτι πραγματευεται σοβαρα προβληματα της συγχρονης παγκοσμιοποιημενης κοινωνιας (βλεπε μεταναστευση) που σε μεγαλο βαθμο μας αφορουν (πλεον) ολους, το οτι η πλοκη εκτυλισσεται στη Ν. Αφρικη (σχολιο για το Απαρτχαιντ και συνεπακολουθα για το Σοβετο) κι οχι στη Νεα Υορκη, το οτι θετει ηθικους προβληματισμους, το οτι ο πρωταγωνιστης, ενας αντιπαθεστατος, ενας ξενοφοβικος, ρατσιστης, ψιλοχαζουλης και χωρις ιδιαιτερη παιδεια ανθρωπακος (και ολοι ξερουμε αρκετους απο δαυτους, αν δεν ειμαστε οι ιδιοι και απλα δεν το εχουμε συνειδητοποιησει) που θυμιζει μικρομεσαιο δημοσιουπαλληλακο, ο οποιος στην πορεια, οταν αναγκαζεται να μπει στη θεση των εξωγηινων αρχιζει να αλλαζει σταση και να τους βλεπει σαν αυτονομες υπαρξεις που τελικα δε διαφερουν τοσο (αν οχι καθολου) απο αυτον, το οτι αυτη η κλιμακωση των συναισθηματων εγινε στρωτα και χωρις κενα, το οτι γενικα τοσο το σεναριο οσο και η σκηνοθεσια ηταν πολυ πρωτοτυπα, το οτι ακριβως ο Jackson χρησιμοποιησε ντοκυμανταιριστικο τροπο για να δωσει αμεσοτητα στην ταινια, το οτι απειχε παρασαγγας απο χολυγουντιανες παπαρδελες... Αυτα για αρχη νομιζω φτανουν.

ninette

Θηλυκό

Δημοσίευση από Invisible Την / Το Πεμ Δεκ 03, 2009 2:34 pm

Eγω ποτε δεν καθομαι να αναλυσω τοσο μια ταινια. Ασε που δεν καταλαβα σχεδον τα μισα απο αυτα που ειπες. Μαλλον τελικα ειμαι χαμηλου επιπεδου

Invisible
azax...τα κανει αορατα

Θηλυκό

Δημοσίευση από ninette Την / Το Πεμ Δεκ 03, 2009 2:37 pm

ε δεν ειναι πως καθομαι μετα την ταινια και γραφω σχολιακια. αλλα οσο να ναι, οταν τη βλεπεις κατι σκεφτεσαι. και μετα, ολο και κατι σου μενει που το σκεφτεσαι καπως παραπανω. δλδ τι ακριβως ειπα που δεν καταλαβες;

ninette

Θηλυκό

Δημοσίευση από Invisible Την / Το Πεμ Δεκ 03, 2009 2:45 pm

Eγω παλι δεν σκεφτηκα τιποτα. Ουτε κατα τη διαρκεια, ουτε μετα. Δηλαδη οι εξωγηινοι συμβολιζουν τους μεταναστες? Επισης και μενα μου εκανε εντυπωση που γυριστηκε στην Αφρικη αλλα δεν καταλαβα το σχολιακι στην παρενθεση. Τι ειναι το Απαρτχαιντ και το Σοβετο?
Σορρυ αλλα εχω μαυρα μεσανυχτα απο αυτα

Invisible
azax...τα κανει αορατα

Θηλυκό

Δημοσίευση από ninette Την / Το Πεμ Δεκ 03, 2009 2:56 pm

οι εξωγηινοι ΕΙΝΑΙ μεταναστες, αφου ηρθαν απο μακρυα και μενουν τωρα εδω σε στρατοπεδα συγκεντρωσης, οπως γινεται παντου με τους μεταναστες.

το απαρτχαιντ τωρα. (αντιγραφω απο γουικιπιντια)

Το απαρτχάιντ (apartheid), όρος από τη γλώσσα Αφρικάανς και τα ολλανδικά που σημαίνει διάκριση, ήταν μια πολιτική φυλετικού διαχωρισμού, κατά την οποία ο πληθυσμός όπου εφαρμοζόταν χωριζόταν σε καθορισμένες γεωγραφικές ζώνες. Πρωτοεμφανίστηκε το 1948 στη Νότιο Αφρική από το Εθνικό Κόμμα και καταργήθηκε στις 30 Ιουνίου 1991.

Κατ' επέκταση, ο όρος απαρτχάιντ χρησιμοποιείται για να υποδηλώσει κάθε πολιτική φυλετικού διαχωρισμού σε οποιοδήποτε σημείο του κόσμου.

Σύμφωνα με το απαρτχάιντ, η γεωγραφική θέση, η εθνικότητα και το κοινωνικό στάτους ενός ατόμου εξαρτιόταν από τη φυλή του. Επεκτεινόταν επίσης στην πολιτική, κοινωνική, οικονομική και γεωγραφική διαίρεση του νοτιοαφρικανικού εδάφους.

Διαχωριζόταν σε δυο κατηγορίες:

* το μικρό απαρτχάιντ, που προστάτευε την καθημερινή ζωή των Λευκών από τη συναναστροφή τους με "μη-Λευκούς"

και

* το μεγάλο απαρτχάιντ, που αφορούσε τη διοικητική διαίρεση της χώρας σε διακριτές ζώνες, με βάση φυλετικά κριτήρια. Η πολιτική αυτή συνοδεύτηκε από μετατοπίσεις και ανασυντάξεις πληθυσμών "Μαύρων" σε εθνικούς θύλακες, οι οποίοι ονομάστηκαν μπαντουστάν.

Τον Νελσον Μαντελα, τον ξερεις;

αντιγραφω ξανα.

Ο Νέλσον Μαντέλα (Nelson Rolihlahla Mandela, γενν. στις 18 Ιουλίου του 1918) στην Τράνσκεΐ της Νότιας Αφρικής[1]. Δικηγόρος στο Γιοχάνεσμπουργκ, έγινε μέλος του ANC το 1944. Για 20 χρόνια τέθηκε επικεφαλής στη μεγάλη εκστρατεία κατά της ρατσιστικής πολιτικής της κυβέρνησης της Νότιας Αφρικής. Ήταν ο πρώτος έγχρωμος, δημοκρατικά εκλεγμένος πρόεδρος της Νότιας Αφρικής. Πριν να εκλεγεί πρόεδρος, ήταν από τους επικεφαλείς του κινήματος κατά του Άπαρτχαϊντ και ενεργό μέλος του Εθνικού Αφρικανικού Κογκρέσου ANC (African National Congress). Φυλακίστηκε για 27 χρόνια από το καθεστώς των λευκών. Ο Νέλσον Μαντέλα αποφυλακίστηκε το Φεβρουάριο του 1990, αφού ο πρόεδρος Φρεντερίκ ντε Κλερκ αναγνώρισε το Αφρικανικό Εθνικό Κογκρέσο και ανέστειλε τις εκτελέσεις. Ο Νέλσον Μαντέλα αμέσως παρότρυνε τις ξένες δυνάμεις να μην ελαττώσουν την πίεση που ασκούσαν στη νοτιοαφρικανική κυβέρνηση για συνταγματική μεταρρύθμιση. Η απελευθέρωσή του το 1990 σημάδεψε την απαρχή θεμελιακών αλλαγών στο αφρικανικό κράτος, που οδήγησαν στην πτώση του ρατσιστικού του καθεστώτος.

Το Σοβετο τωρα.

Σοββετο ονομαζεται το γκετο που υπαρχει ακομα στο Γιοχανεσμπουργκ. Μπορει οι φυλετικες διακρισεις να εχουνε καταργηθει στη θεωρια, αλλα στην πραξη δεν ειναι ετσι. Οι συνθηκες που επικρατουν εκει ειναι αθλιες, η εγκληματικοτητα στα υψη (κι ακομα παραπανω) και οι λευκοι δεν τολμανε καν να πλησιασουν... Αυτα ετσι για αρχη.

Μια ερωτηση μονο. Πως γινεται να βλεπεις απλα μια ταινια και γενικα (φανταζομαι) να δεχεσαι καποιο ερεθισμα, οπτικο η μη, και να μη σου δημιουργει καποιες σκεψεις και καποια συναισθηματα;

ninette

Θηλυκό

Δημοσίευση από Arg0 Την / Το Πεμ Δεκ 03, 2009 3:00 pm

ninette έγραψε:Μια ερωτηση μονο. Πως γινεται να βλεπεις απλα μια ταινια και γενικα (φανταζομαι) να δεχεσαι καποιο ερεθισμα, οπτικο η μη, και να μη σου δημιουργει καποιες σκεψεις και καποια συναισθηματα;

H παρακάτω λίστα νομίζω θα σου λύσει την απορία σου:

Invisible έγραψε:Καποιες απο αυτες ειναι National Treasure, Illuminati, Da Vinci Code, Tomb Raider, Mr & Mrs Smith, το Νησι, ολες του Harry Potter και Τα Χρονικα της Ναρνια (πορωσημε τη Ναρνια, απο μικρη, εχω διαβασει 10 φορες το καθε βιβλιο )

Arg0
άπιστο σκυλί του φόρουμ

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 1143
Τόπος : Αθήνα
Ασχολίες : Μουσική
Registration date : 16/02/2009

Δημοσίευση από ninette Την / Το Πεμ Δεκ 03, 2009 3:02 pm

ninette

Θηλυκό

Δημοσίευση από Invisible Την / Το Πεμ Δεκ 03, 2009 3:04 pm

To απαρτχάιντ το ξερω τελικα ως ορισμο αλλα οχι ως ονομασια. Και τον Μαντελα τον ξερω, αλλα και παλι οχι τοσες λεπτομερειες. Αυτο με το Σοβετο πρωτη φορα το ακουω. Ειμαι ασχετη τελικα.
Οσο για τις ταινιες γενικα, μου δημιουργουν σκεψεις και συναισθηματα οταν μου φανουν ενδιαφεροντα τα πρωτα 15 λεπτα. Αν οχι, τοτε τη βλεπω με το ζορι και μετα τη διαγραφω, σα να μην την ειδα. Ε, και η συγκεκριμενη μου προξενησε αηδια και δεν μπηκα καν στη διαδικασια να σκεφτω, απλα περιμενα να τελειωσει.

Τελικα οντως το φορουμ διευρυνει τους πνευματικους μου οριζοντες!!!!

Invisible
azax...τα κανει αορατα

Θηλυκό

Δημοσίευση από Invisible Την / Το Πεμ Δεκ 03, 2009 3:08 pm

Arg0 έγραψε:H παρακάτω λίστα νομίζω θα σου λύσει την απορία σου:
Invisible έγραψε:Καποιες απο αυτες ειναι National Treasure, Illuminati, Da Vinci Code, Tomb Raider, Mr & Mrs Smith, το Νησι, ολες του Harry Potter και Τα Χρονικα της Ναρνια (πορωσημε τη Ναρνια, απο μικρη, εχω διαβασει 10 φορες το καθε βιβλιο  )

Καλα που εχουμε και σενα σε αυτον τον κοσμο, να μας κανεις υποδειξεις και να κανεις κριτικη για το γουστο μας.
Τι να κανω, νηπιαγωγος σπουδασα, με παιδακια ασχολουμαι και μου αρεσουν τα ελαφρια και τα παιδικα. Δεν ασχοληθηκα με κοινωνιολογια.

Invisible
azax...τα κανει αορατα

Θηλυκό

Δημοσίευση από Arg0 Την / Το Πεμ Δεκ 03, 2009 3:17 pm

Δικαιωμά σου να βλέπεις ό,τι γουστάρεις και ό,τι αγαπάς... Σ' αρέσουν τα blockbuster (Χολυγουντιανά έπη μαζικής κατανάλωσης)? Μπράβο σου!

Αλλά ρε κοριτσάκι μου αφού φαίνεται ότι σ' αρέσουν εσένα τα ελαφρά και της ninnette τα βαριά, που περίμενες ακριβώς να τέμνονται τα γούστα σας? Στο District 9 του Blowkamp? Επειδή είναι παραγωγός (κι όχι σκηνοθέτης) ο Jackson?

Λίγη έρευνα για το εργάκι σε γλυτώνει από "χαμένο χρόνο"...  Wink

Α, και αν είναι να γλυτώσουν τα παιδάκια ξύλο... Βγάλε πάνω μου τη τσαντίλα τις δουλειάς... No worries...  Smile

Arg0
άπιστο σκυλί του φόρουμ

Άντρας

Δημοσίευση από Invisible Την / Το Πεμ Δεκ 03, 2009 3:31 pm

Μα δεν εχω να χωρισω κατι με τη Νινετ. Ουτε με νοιαζει να εναρμονιστουν τα γουστα μας. Τοση ωρα καθως βλεπεις μιλαμε πολιτισμενα και ειχε και την καλοσυνη να μου εξηγησει καποια πραγματα που τη ρωτησα. Εσυ τι θες και πεταγεσαι, δεν μπορω να καταλαβω. Οσο για την ταινια δεν μου την προτεινε η νινετ, απλα μολις την ειχα κατεβασει οταν ειδα το ποστ της και γι'αυτο μου ειπε να της πω εντυπωσεις. Μαθε να διαβαζεις πρωτα.

Invisible
azax...τα κανει αορατα

Θηλυκό

Δημοσίευση από taso$_G Την / Το Πεμ Δεκ 03, 2009 3:36 pm

ninette έγραψε:Το οτι η ταινια ηταν αλληγορικη κι ενω εκ πρωτης οψεως ηταν ακομα μια ταινια δρασης με εξωγηινους, πολυ κυνηγητο και πιστολιδι και αρκετες αηδιαστικες σκηνες, ουσιαστικα ηταν απο τις πιο ανθρωπινες ταινιες που εχω δει, το οτι πραγματευεται σοβαρα προβληματα της συγχρονης παγκοσμιοποιημενης κοινωνιας (βλεπε μεταναστευση) που σε μεγαλο βαθμο μας αφορουν (πλεον) ολους, το οτι η πλοκη εκτυλισσεται στη Ν. Αφρικη (σχολιο για το Απαρτχαιντ και συνεπακολουθα για το Σοβετο) κι οχι στη Νεα Υορκη, το οτι θετει ηθικους προβληματισμους, το οτι ο πρωταγωνιστης, ενας αντιπαθεστατος, ενας ξενοφοβικος, ρατσιστης, ψιλοχαζουλης και χωρις ιδιαιτερη παιδεια ανθρωπακος (και ολοι ξερουμε αρκετους απο δαυτους, αν δεν ειμαστε οι ιδιοι και απλα δεν το εχουμε συνειδητοποιησει) που θυμιζει μικρομεσαιο δημοσιουπαλληλακο, ο οποιος στην πορεια, οταν αναγκαζεται να μπει στη θεση των εξωγηινων αρχιζει να αλλαζει σταση και να τους βλεπει σαν αυτονομες υπαρξεις που τελικα δε διαφερουν τοσο (αν οχι καθολου) απο αυτον, το οτι αυτη η κλιμακωση των συναισθηματων εγινε στρωτα και χωρις κενα, το οτι γενικα τοσο το σεναριο οσο και η σκηνοθεσια ηταν πολυ πρωτοτυπα, το οτι ακριβως ο Jackson χρησιμοποιησε ντοκυμανταιριστικο τροπο για να δωσει αμεσοτητα στην ταινια, το οτι απειχε παρασαγγας απο χολυγουντιανες παπαρδελες... Αυτα για αρχη νομιζω φτανουν.

Νεα επιβεβαίωση, το φόρουμ είναι υψηλοτάτου επιπέδου.
Και οφείλω να πω ότι με ιντριγκάρεις να την δω την ταινία, ελπίζω η σκηνοθεσία εκτός από πρωτότυπη να είναι και επιπέδου, χωρίς πλατειασμούς και απλοικότητες, μην μου κάνει τα νεύρα κρόσσια...

taso$_G
Κόντρα στο ρεύμα
Κόντρα στο ρεύμα

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3573
Registration date : 10/05/2007

Δημοσίευση από ninette Την / Το Πεμ Δεκ 03, 2009 3:39 pm

οχι οχι, δεν πλατειαζει καθολου, ενδεχομενως το 1ο μισαωρο να σου φανει λιγο αργο αλλα πιστεψε με, η συνεχεια θα σε αποζημιωσει.

και προς τι η εκπληξη; ειχες ποτε αμφοβολιες για το επιπεδο του φορουμ; Razz

ninette

Θηλυκό

Δημοσίευση από Arg0 Την / Το Πεμ Δεκ 03, 2009 3:42 pm

Invisible έγραψε:Μαθε να διαβαζεις πρωτα.

Δάσκαλε (νηπιαγωγός για την ακρίβεια) που δίδασκες και λόγο δεν εκράτεις...

Arg0
άπιστο σκυλί του φόρουμ

Άντρας

Δημοσίευση από silk Την / Το Πεμ Δεκ 03, 2009 6:35 pm

εγω παντως το βρισκω πιο exciting και απο την ιδια την ταινια την αναλυση της, μετα Smile

silk

Αριθμός μηνυμάτων : 3062
Registration date : 23/07/2008

Δημοσίευση από taso$_G Την / Το Πεμ Δεκ 03, 2009 6:47 pm

ninette έγραψε:οχι οχι, δεν πλατειαζει καθολου, ενδεχομενως το 1ο μισαωρο να σου φανει λιγο αργο αλλα πιστεψε με, η συνεχεια θα σε αποζημιωσει.
Αν μας πει και η Αόρατη από που το κατέβασε, θα το δω..... rolleyes

Αορατουουουουλααα.....

taso$_G
Κόντρα στο ρεύμα
Κόντρα στο ρεύμα

Άντρας

Δημοσίευση από taso$_G Την / Το Πεμ Δεκ 03, 2009 6:50 pm

Invisible έγραψε:Eγω ποτε δεν καθομαι να αναλυσω τοσο μια ταινια.
Υπάρχουν ταινίες και ταινίες, είναι εκείνες που τις βλέπεις απλά για να περάσεις ευχάριστα μια ώρα και κείνες που έχουν και κάτι να πουν και που σου δημιουργούν δεύτερες και τρίτες σκέψεις.

taso$_G
Κόντρα στο ρεύμα
Κόντρα στο ρεύμα

Άντρας

...

Δημοσίευση από Invisible Την / Το Πεμ Δεκ 03, 2009 10:02 pm

taso$_G έγραψε:Αν μας πει και η Αόρατη από που το κατέβασε, θα το δω..... rolleyes

Αορατουουουουλααα.....

Greek-fun, σταθερη αξια. Εχει και subs. Αν δεν εχεις λογαριασμο, πες να ποσταρω τα λινκ του rapidshare.

Invisible
azax...τα κανει αορατα

Θηλυκό

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης