καλλυντικα και διαρκεια ζωης

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Απ: καλλυντικα και διαρκεια ζωης

Δημοσίευση από ninette Την / Το Κυρ Σεπ 06, 2009 9:09 pm

α και για πειτε μου, ποσο κρατανε τα καλλυντικα; εχω κατι κραγιον κανα διχρονο τωρα, εχουνε χαλασει; εμενα μια χαρα μου φαινονται...

ninette

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5148
Registration date : 21/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από vanessa Την / Το Κυρ Σεπ 06, 2009 9:22 pm

Analogws. Ta kragion leei 2 xronia max...An den myrizoun perierga(ehei mia sygkekrimenh myrwdia to lhgmeno kragion) mhn to petaxseis.Mascara kai ygro eyeliner max 6 mhnes ta ypoloipa rouz skies kai metikoi typoi makeup den xalane mono an tous vazeis ygra pinela sfouggaria klp meiwnetai i zwh tous!

vanessa
Αρχηγοντίβα...

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3418
Τόπος : Stin kosmara mou...
Ασχολίες : Polla kai diafora

...

Δημοσίευση από ninette Την / Το Κυρ Σεπ 06, 2009 9:53 pm

nai gia mascara 3erw, ta kragion den ta petaw.. mia xara mou fainontai pros to paron...

ninette

Θηλυκό

Δημοσίευση από vanessa Την / Το Τρι Ιαν 19, 2010 2:30 pm

Εγώ έπαθα καταστροφή στα καλλυντικάκια μου. Μου χάλασε μια μάσκαρα Chanel μέσα σε 1μιση μήνα. Αφού εγώ το λέω ότι έχει τις χειρότερες μάσκαρες τι πήγα και πήρα η ηλίθια...Ας όψετε η έκπτωση που είχε για μια φορά στα χρονικά...Τσάμπα τα λεφτάκια δηλαδή...Επίσης μου χαλάσανε 2 μανό στερεοποιήθηκαν κλαψ,κλαψ και σαν να μην έφταναν αυτά από τη ταραχή μου έσπασαν και τρεις σκιές!!!Συνολικό κόστος καταστροφής (25+21+21+13+13+13=106€)Δεν βαριέσαι που θα πάει...

vanessa
Αρχηγοντίβα...

Θηλυκό

καλλυντικα και διαρκεια ζωης

Δημοσίευση από ninette Την / Το Πεμ Ιαν 21, 2010 7:54 am

http://www.stylewatch.gr/default.asp?pid=142&nid=966&page=1

ninette

Θηλυκό

Δημοσίευση από ninette Την / Το Πεμ Ιαν 21, 2010 7:54 am

Μάσκαρα και υγρό eye-liner: 3-4 μήνες
Μην καθυστερήσεις την αλλαγή τους, γιατί παίζεις με την υγεία των ματιών σου με πιθανές μολύνσεις καθώς πρόκειται για πολύ ευπαθή προϊόντα. Ειδικά αν φοράς φακούς επαφής χρήζουν ιδιαίτερης προσοχής.

Μολύβια ματιών και χειλιών: 3-5 χρόνια
Οι μαθουσάλες του μακιγιάζ περνούν πολλά χρόνια δίπλα μας καθώς λόγω του ότι τα καθαρίζουμε κάθε φορά με την ξύστρα τα ανανεώνουμε, διατηρώντας τα έτσι σε πολύ καλή κατάσταση.

Κραγιόν: Περίπου 2 χρόνια
Αν το χρησιμοποιείς καθημερινά ή το έχεις εκθέσει σε περίεργες συνθήκες όπως υπερβολική ζέστη, και παρατηρήσεις στο προϊόν ρωγμές ή κάποια αλλοίωση στο χρώμα το αντικαθιστάς αμέσως.

Lip gloss: Ενάμιση με 2 χρόνια
Έχουν σχετικά μικρότερη διάρκεια ζωής από τα ανταγωνιστικά τους κραγιόν κι αυτό γιατί η σύστασή τους είναι εντελώς διαφορετική.

Make-Up: Περίπου 2 χρόνια
Οι περισσότερες συσκευασίες είναι πια ειδικά σχεδιασμένες ώστε να παρατείνουν τον χρόνο ζωής τους. Τώρα αν ξεπεράσεις αυτή την ημερομηνία οι πιθανότητες είναι ότι δεν έχεις μείνει και πολύ ικανοποιημένη από το συγκεκριμένο προϊόν για να μην το χρησιμοποιείς τουλάχιστον μια φορά την ημέρα.

ninette

Θηλυκό

Δημοσίευση από ninette Την / Το Πεμ Ιαν 21, 2010 7:55 am

Βερνίκια: 1 χρόνος
Εξαρτάται πάντα από την χρήση που κάνεις και πόσο συχνά φέρνεις το περιεχόμενο του μπουκαλιού σε επαφή με το οξυγόνο.

Ρουζ: 1-2 χρόνια
Αν είναι σε μορφή σκόνης σαφώς κι έχουν μεγαλύτερη διάρκεια. Αν είναι κρεμώδη, κι επειδή η σύστασή τους είναι πολύ πιο ευπαθή, λήγουν πιο γρήγορα. Στον έναν χρόνο περίπου. Το κύριο αίτιο πιο αλλοιώνει τη σύνθεση του ρουζ δεν είναι άλλο από την λιπαρότητα του ίδιου του προσώπου μας. Γι’αυτό κι αν θέλουμε να τα κρατήσουμε περισσότερο χρόνο κοντά μας θα πρέπει να πλένουμε πολύ συχνά και πολύ προσεκτικά τα πινέλα με τα οποία απλώνουμε το προϊόν.

Κονσίλερ: 1 με ενάμιση χρόνο
Είναι αρκετά ευπαθή ειδικά όταν είναι σε κρεμώδη υφή. Αν ψάχνεις κάποιο πιο ανθεκτικό προϊόν, αναζήτησε κάποιο σε μορφή στικ ή σκόνης.

Πούδρα: 2 χρόνια
Το μυστικό για να παρατείνεις τη διάρκειά της είναι να πλένεις πολύ τακτικά το σφουγγαράκι ή το πινέλο με το οποίο την απλώνεις. Με αυτόν τον τρόπο τα 2 χρόνια ζωής μπορούν να γίνουν και 3 χωρίς να αντιμετωπίσεις κανένα απολύτως πρόβλημα.

Σκιές ματιών: 1-2 χρόνια
Στην συγκεκριμένη κατηγορία ισχύουν τα ίδια με το ρουζ. Αν είναι σε κρεμώδη υφή λήγουν πολύ πιο γρήγορα, ενώ αν είναι σε σκόνη μένουν για μεγαλύτερο διάστημα στο νεσεσέρ σας.

Άρωμα: Περίπου 2 χρόνια
Ειδικά αν αντισταθείς και στον πειρασμό να το βάλεις βιτρίνα στο μπουντουάρ σου και το διατηρήσεις σε ένα σκοτεινό και δροσερό μέρος θα παρατείνεις αισθητά τη διάρκεια της ζωής του.

Κορίνα Βρούσια
Beauty Editor

ninette

Θηλυκό

Δημοσίευση από silk Την / Το Πεμ Ιαν 21, 2010 8:06 am

εχω πολυ πραγμα και λυπαμαι να τα πεταξω. εχω και πολλες κρεμες,χεριων, σωματος..τα πιο πολλα απο δωρα. πρεπει να πουλανε σε μικροτερες συσκευασιες με χαμηλοτερη τιμη! αιντε!

silk

Αριθμός μηνυμάτων : 3062
Registration date : 23/07/2008

Δημοσίευση από Invisible Την / Το Πεμ Ιαν 21, 2010 8:39 am

Εγω τα πιο πολλα καλλυντικα μου τα εχω αααααπειρα χρονια (ειδικα σκιες). Μια χαρα ειναι! Οσο για τη μασκαρα σε 3-4 μηνες το πολυ να την εχω ανοιξει 10 φορες (ειπαμε, δεν βαφομαι πολυ), σιγα μη την πεταξω

Invisible
azax...τα κανει αορατα

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3178
Ασχολίες : Το επαγγελμα του Ηρωδη!
Registration date : 24/07/2008

Δημοσίευση από vanessa Την / Το Παρ Ιαν 22, 2010 10:04 pm

Βασικά αυτό το λένε τα τελευταία χρόνια πιο πολύ επειδή η πλειοψηφία των καλλυντικών έχουν SPF μέσα που λήγει...Αν οι σκιές είναι σε σκόνη όπως και τα ρουζ και άν δεν βάζετε το πινέλο υγρό μέσα δύσκολα χαλάνε...
Μάσκαρα όντως κάθε τρίμηνο θέλει πέταμα λέει αλλά αν έχεις βάλει 10 φορές περιμένεις να περάσει το μαξιμουμ ζωής που έχει, το οποίο είναι 6 μήνες και την ξαποστέλνεις μετά...
Βασικά μάσκαρα εγώ αλλάζω στο τρίμηνο όπως και να έχει για λόγους ασφαλείας.
Τα κραγιόν αν δεν μυρίζουν είναι ΟΚ επίσης...Το μεικαπ συνήθως στο τετράμηνο το έχω τελειώσει εγώ...Όταν είμαι σε φάση βαψίματος διότι λόγω αγιάτρευτου μόνο ματια και στόμα βάφω...Αν και ποτέ δεν μου έχει πει ότι είμαι πολύ βαμμένη...Τα μανό 2 χρόνια ότι είναι σε σκόνη γενικά έχει διάρκεια...Τα καλλυντικά σε μορφή κρέμας ένα χρόνο με ενάμιση το πολύ μετά χαλάνε...

Βασική προυπόθεση για να διατηρούνται περισσότερο καθαρά πινέλα η σύνεργα όπωςδήποτε...
Δεν δανείζουμε ποτέ καλλυντικά (κανονικά)...Λιπγκλος και μάσκαρα απαγορεύεται ακόμα και στη μαμά που λέει ο λόγος...Επενδύστε σε δικά σας συνεργα που θα τα βάζεται μόνο εσείς και κανείς άλλος η οταν βάφουμε πρόσωπο εμπιστοσύνης μας απολύμανση και μετά σε εμάς...

Εγώ δεν έχω τρελά πολλά καλλυντικά...Ανα 6 μήνες πετάω τα πιο παλιά αυτά που θα έχουν κλείσει πάνω από 2ετία δλδ...
Αυτή τη στιγμή το πιο παλιό καλλυντικό που έχω είναι του 2007 κάτι σκιές και κάτι πούδρες που είναι σαν καινούργια...Κρέμες σώματος έχω μία που μυρίζει υπέροχα κανενα χρόνο τώρα δεν έχει χαλασει...
Ματιών και προσώπου ανα 4μηνο η ματιών και 6μηνο η προσώπου τελειώνουν...
Αρώματα αν τα φυλάτε σε σκοτεινό μέρος δεν χαλάνε ποτέ...Όποιος λέει ότι χαλάνε λέει βλακείες...Εδώ οι γνώστες χρυσοπληρώνουν τα "παλιά" αρώματα στο e-bay και αυτή λέει να πετάς...Έλεος δλδ...Αν εξατμισ΄τούν οι αλδευδες θα μείνουν τα αιθέρια έλαια και θα μυρίζει ακόμα πιο έντονα...
Μην τα πετάτε...

vanessa
Αρχηγοντίβα...

Θηλυκό

Δημοσίευση από boufla Την / Το Κυρ Ιαν 24, 2010 8:35 pm

βανεσα, πως γινεται να μην σου χαλανε? ποτε προλαβαινεις να τα τελειωσεις????

boufla

Αριθμός μηνυμάτων : 2302

Δημοσίευση από boufla Την / Το Κυρ Ιαν 24, 2010 9:53 pm

τις σκιες μπορεις να τις ξανακανεις αλλα θελει λιγο δουλεια.

μαζευεις την σκονη, σε σακουλακι πολυ μπαγκ το κανεις νια νια με ενα σκληρο αντικειμενο, βαζεις την σκονη σε ενα καταλληλο για σκια δοχειο και μετα το λουζεις με οινοπνευμα. παιρνεις μια πετσετα και ενα κερμα και με πιεζεις το κερμα μεσα στην πετσετα, μεσα στην σκονη με το οινοπνευμα για να παρει το σχημα του καλουπιου.αφηνεις να στεγνωσει και η σκια σου ειναι σαν καινουρια , βουαλα.

boufla

Δημοσίευση από boufla Την / Το Κυρ Ιαν 24, 2010 9:54 pm

α τα μανο με 3 σταγονες ασετον γινονται σαν καινουρια.

boufla

Δημοσίευση από boufla Την / Το Κυρ Ιαν 24, 2010 9:55 pm

θυμαται κανεις τις μποτες της 761 και τα παντελονια?

λολ τι θυμηθηκα βραδιατικα.

boufla

Δημοσίευση από vanessa Την / Το Κυρ Ιαν 24, 2010 10:06 pm

Χαχαχαχχαχαχχαχαχαχαχα!Τις θυμάμαι τις μπότες...Τα παντελόνια όχι...
Ευχαριστώ πολύ πολύ για τις συμβουλές...
Άσχετο και τα pigment ετσι πιέζονται?Για να ξέρουμε να πιασουμε δουλειά...

vanessa
Αρχηγοντίβα...

Θηλυκό

Δημοσίευση από vanessa Την / Το Κυρ Ιαν 24, 2010 10:17 pm

Αν λες για τα αρώματα ψεκάζομαι γενικά...Χαλάω τρια μπουκάλια άρωμα το χρόνο....
Ακόμα και όταν είμαι αβαφη ένα άρωμα θα το ψεκάζω...Τα φυλάω σε συρτάρια μεσα στην ντουλάπα μου και δεν τα βγάζω ποτέ στον ήλιο...
Ετσι έχω διατηρήσει πάρα πολλά αρώματα...
'Εχω πάρει και της μάνας μου κάτι παλιά που φόραγε και δεν τα φοράει τώρα και τα έχω χώσει στην ντουλάπα τη σκοτεινή και έχουν σωθεί...
Α τα φυλάω και με το χάρτινο κουτί τους κιόλας...

vanessa
Αρχηγοντίβα...

Θηλυκό

Δημοσίευση από boufla Την / Το Κυρ Ιαν 24, 2010 10:21 pm

ετσι ακριβως ψαξε στο γιουτιουμπ εχει απειρα βιντεακια.

boufla

Δημοσίευση από ninette Την / Το Δευ Ιαν 25, 2010 11:59 am

χααα κι εγω τις θυμαμαι! λολ

μπουφλα να σου πω, μου ειχες δωσει παλια ενα διαλυμα, νερο με γλυκερινη νομιζω για να το παιρνω με πινελο και να βαζω τις σκιες σαν eye liner. αυτο ληγει; οχι ε; τι αναλογια εχει;

ninette

Θηλυκό

Δημοσίευση από silk Την / Το Δευ Ιαν 25, 2010 12:06 pm

boufla έγραψε:θυμαται κανεις τις μποτες της 761 και τα παντελονια?

λολ τι θυμηθηκα βραδιατικα.

εγω παντως οχι

silk

Αριθμός μηνυμάτων : 3062

...

Δημοσίευση από boufla Την / Το Δευ Ιαν 25, 2010 6:29 pm

ninette έγραψε:χααα κι εγω τις θυμαμαι! λολ

μπουφλα να σου πω, μου ειχες δωσει παλια ενα διαλυμα, νερο με γλυκερινη νομιζω για να το παιρνω με πινελο και να βαζω τις σκιες σαν eye liner. αυτο ληγει; οχι ε; τι αναλογια εχει;

ligei, akoma to exeis?

peta to xristiani mou.

nero glykerini 1 pros 3.

boufla

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης