Μίνι-νεκροταφεία

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

Μίνι-νεκροταφεία

Δημοσίευση από Solitaire Την / Το Τρι Οκτ 20, 2009 7:37 pm

Το σκέφτομαι εδώ και καιρό....να το βγάλω να μην το βγάλω το θέμα.
Τώρα που πήγα πάλι στη δουλειά και οδηγάω πλέον καθημερινά, άρχισε πάλι να με "ενοχλεί"
Λοιπόν...... κάποιοι άνθρωποι σκοτώνονται καταμεσής του δρόμου, είτε σε ατύχημα, είτε τους εκτελούν (βλ. άντρας Νένας Χρονοπούλου).
Έχω παρατηρήσει τα τελευταία χρόνια ότι εκεί που μας αφήσανε χρόνους, πάνε οι συγγενείς (μάλλον) και στήνουν κάτι μικρά εκκλησάκια....... τα οποία εκκλησάκια σε κάποια στιγμή έχουν γίνει μίνι-νεκροταφεία.
Παλιά για να πάω στη δουλειά μου πέρναγα καθημερινά από το σημείο που σκοτώθηκε ο άντρας της Χρονοπούλου. Κι έβλεπα κάθε μέρα το "μνημείο" που του έχει στήσει με την φωτογραφία και την αφιέρωση.
Επίσης σε ένα άλλο σημείο στην Πειραιώς υπάρχει κανονικά ένα μαρμάρινος σταυρός (σαν αυτούς που βάζουν στα μνήματα) με 2 φωτογραφίες και τα ονόματα από κάτω................. δηλαδή κανονικός τάφος!!!!!
Και όλο και πληθαίνουν............... συνήθως είναι για νεα παιδιά που έχουν σκοτωθεί με μηχανή και βλέπω φωτογραφίες, καντήλια, λουλούδια κασκόλ της ομάδας τους κλπ.

Αν ο καθένας που έχανε τον άνθρωπο του (και δεν τον αδικώ από την άλλη) έκανε αυτή την κίνηση, τότε θα μεταφερθούνε τα νεκροταφεία στους δρόμους. Και για να μην πει κανείς ότι δεν ξέρω και δεν καταλαβαίνω, έχω χάσει κι εγώ φίλους από μηχανές, η γενικά σε ατύχημα και προσωπικά δεν θα ήθελα ποτέ να κάνω τέτοιο πράγμα. Να στήσω δηλαδή ένα "μινι-νεκροταφείο" στο σημείο που σκοτώθηκε. Θα ήθελα κάποια στιγμή να ξεχάσω και να σταματήσω να πονάω και πιστεύω ότι κακό θα έκανα στον ευατό μου αν συντηρούσα 2 μνήματα, ένα στο νεκροταφείο και ένα στο δρόμο.
Και το λεω από εμπειρία γιατί μετά από 18 χρόνια ακόμα δεν μπορώ να ξεπεράσω ένα θάνατο ενός φίλου. Γιατί το κάνουν άραγε αυτό το πράγμα?

Και στο τέλος τέλος τι σου φταίει ο άλλος να βλέπει κάθε μέρα αυτά τα "μινι- νεκροταφεία" στους δρόμους? Την τελευταία φορά αφαιρέθηκα, θυμήθηκα τα δικά μου, μπλόκαρε το ακατοίκητο και κόντεψα να τρακάρω τον μπροστινό μου.

Solitaire
gossip girl

Αριθμός μηνυμάτων : 1555
Registration date : 01/06/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Μίνι-νεκροταφεία

Δημοσίευση από vanessa Την / Το Τρι Οκτ 20, 2009 8:14 pm

Βρε παιδάκι μου δεν είναι θαμμένοι οι άνθρωποι εκεί...Άσε που λέγεται εικονοστάσι αυτό. Σόρρυ κιολας που κάνω πνεύμα αλλά έτσι το λένε..
Και ειλικρινά δεν βρίσκω τπτ κακό σε αυτό αφού είναι πραγματικά ένα σημείο αναφοράς κάποιου αγαπημένου προσώπου στην ουσία.
Βέβαια ο δάσκαλος της οδήγησης όταν είχα πρωτοξεκινήσει είχε πει το εξής φοβερό μια φορά μεταξύ σοβαρού και αστείου φυσικά...
"Πώς ξέρουμε ποια είναι τα πιο επικύνδινα σημεία του δρόμου?

Από τα εικονοστάσια καλέ, δεν το βλέπεις είναι φώς φανάρι...

vanessa
Αρχηγοντίβα...

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3418
Τόπος : Stin kosmara mou...
Ασχολίες : Polla kai diafora
Registration date : 21/07/2008

Δημοσίευση από marmite Την / Το Τρι Οκτ 20, 2009 8:41 pm

είναι πολύ κακόγουστο. Δηλαδή για να μνημονεύεις τους ανθρώπους που έχεις χάσει πρέπει να στήσεις ένα καρακατσουλιό με σταυρούς μαρμάρινους σκαλιστούς, πλαστικά λουλούδια κτλ? Σόρρυ, αλλά δεν έχει να κάνει με τους ανθρώπους που χάνουν την ζωή τους, αλλά με το πόσο ΚΙΤΣ και κακόγουστοι είναι μερικοί άνθρωποι.
Σήμερα μάλιστα το σκεφτόμουν αυτό. Είχα κολλησει σε μποτιλιάρισμα και γυρνάω ανέμελα δεξιά και τι να δω! Ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ εικονοστάσι με ένα τεράστιο σταυρό σκαλιστό και βρώμικο (μαυρίλα μιλάμε), τρούλο κανονικότατο σκαλιστός και αυτός! Στον σταυρό είχανε τυλίξει 2-3 κασκόλ της αγαπημένης ομάδας του παλικαριού (κι αυτά πριν κάτι χρόνια με μπίχλα πάνω). Από κάτω είχανε γράψει σε μια πλάκα ολόκληρη την ιστορία του ατυχούς γεγονότος και είχαν μεγάλη φωτογραφία του. Δηλαδή συγνώμη αλλά επιτρέπεται να βάζεις στους δρόμους κάτι τέτοιο???????????????????

marmite

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3838

Δημοσίευση από silk Την / Το Τρι Οκτ 20, 2009 9:25 pm

δεν ξερω αν επιτρεπεται και σορρυ για τη μελουρα αλλα οταν ο αλλος ποναει και πενθει χεσμενη την εχει την αισθητικη σου.

silk

Αριθμός μηνυμάτων : 3062
Registration date : 23/07/2008

Δημοσίευση από airstrumfita Την / Το Τρι Οκτ 20, 2009 9:53 pm

δεν θα μπορουσα με τιποτα να συνδεσω ενα τετοιο γεγονος με τη κακογουστια και το κιτς.τι σχεση εχουν αυτα μεταξυ τους? ετσι αντιλαμβανεται κανεις τα εικονοστασια στους δρομους?

airstrumfita

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5378

Δημοσίευση από taso$_G Την / Το Τετ Οκτ 21, 2009 5:58 am

Τα εικονοστάσια είναι κλασικό παράδειγμα της γυφτοκουλτούρας των κατοίκων (εντάξει όχι όλων, αλλά τέλος πάντων)αυτής της χώρας, από την μια δηλ έχουν τα μυαλά πάνω απ το κεφάλι με αποτέλεσμα να σκοτώνονται στους δρόμους σαν τις μύγες, ανόητα, άσκοπα, παράλογα και απ την άλλη εννοούν να θέλουν να τηρούν ένα παμπάλαιο και αναχρονιστικό έθιμο που καμιά σχέση δεν μπορεί να έχει με το παρόν. Αποτέλεσμα : σε λίγα χρόνια όπως πάει τα εικονοστάσια θα είναι περισσότερα από τις πινακίδες τις τροχαίας, χαρακτηριστικό είναι ότι σε πολλά σημεία δεν είναι ένα αλλά περισσότερα, περίτρανο μνημείο ανοησίας, αφού το τι συνέβη στον πρώτο ουδόλως απέτρεψε τους επόμενους να το επαναλάβουν. Και τελικά μπαίνοντας στην λογική αυτών που τα στήνουν, πόσο σεβασμό και τιμή αποτελεί για τον νεκρό ένα ξεχαρβαλωμένο και ρυπαρό εικονοστάσι, αφού τελικά έτσι καταντάνε αργά ή γρήγορα όλα, γιατί πόσο καιρό μπορεί κάποιος να το περιποιείται;

taso$_G
Κόντρα στο ρεύμα
Κόντρα στο ρεύμα

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3573
Registration date : 10/05/2007

Δημοσίευση από Solitaire Την / Το Τετ Οκτ 21, 2009 6:31 am

silk έγραψε:δεν ξερω αν επιτρεπεται και σορρυ για τη μελουρα αλλα οταν ο αλλος ποναει και πενθει χεσμενη την εχει την αισθητικη σου.

Δεν μιλάω για θέμα αισθητικής, ίσα ίσα το αντίθετο, αν δεις παραπάνω έγραψα ότι παραλίγο να τρακάρω γιατί πέρασα μπροστά από ένα τέτοιο μου ήρθανε ξαφνικά άσχημες αναμνήσεις και δεν είχα το συνήθειο να κρατάω μεγάλες αποστάσεις από τον μπροστινό μου, θα είχα στουκάρει.
Και όλα αυτά θεωρώ ότι είναι "παρηγοριά" γι'αυτούς που μένουν, δεν έχει να κάνει με τον εκλιπόντα. Ο πόνος δεν φεύγει ποτέ, απλά κάποιες φορές δεν το σκέφτεσαι κάποιες φορές. Τουλάχιστον εγώ αυτό το συμπέραρασμα έχω βγάλει μετά από 18 χρόνια.
Συν αυτό που λέχθηκε ότι τα στήνουνε και μετά τα αφήνουνε απεριποίητα μέσα στην μπίχλα. Τουλάχιστον τους τάφους τους ανοίγουν μετά 3-4 χρόνια, αυτά μένουν εκεί και κανείς αρμόδιος δεν δίνει σημασία.
Αν αρχίσει να γίνεται συνήθεια αυτό η Αθηνών-Πατρών θα γίνει τσίρκουλο σε λίγο.

Solitaire
gossip girl

Δημοσίευση από tsouXtra Την / Το Τετ Οκτ 21, 2009 6:41 am

Είναι εντελώς κακογουστιά..ιδίως όταν περνάνε τα χρόνια και σκουριάζουν τα εκκλησούδια... και βάζουν μέσα βάζα από κομμένο μπουκάλι νερού λουτρακίου..

αλλά άλλο η κακογουστιά, και άλλο να αφαιρείσαι οδηγώντας επειδή κοιτάς το εκκλησούδι...

tsouXtra

Αριθμός μηνυμάτων : 3260
Registration date : 27/07/2008

Δημοσίευση από ninette Την / Το Τετ Οκτ 21, 2009 7:28 am

αυτο που ξερω εγω ειναι πως βαζουνε εικονοστασι οταν σωθει καποιος (σαν απο θαυμα)... 2 ανθρωποι που ξερω πως εχουνε βαλει εικονοστασι, γι' αυτο το λογο το βαλανε. Ενταξει, συμφωνω πως δεν ειναι και το πιο ωραιο θεαμα, αλλα οπως λεει η σιλκ, οταν ποναει καποιος, χεσμενη την εχει την αισθητικη.

ninette

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5148

Δημοσίευση από taso$_G Την / Το Τετ Οκτ 21, 2009 7:33 am

Το λογικό θα ήταν να "πονέσει" πριν γίνει το κακό, μπας και αποφευχθεί, άπαξ κι έγινε, ότι και να κάνει μάταιο είναι.

taso$_G
Κόντρα στο ρεύμα
Κόντρα στο ρεύμα

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 3573
Registration date : 10/05/2007

Δημοσίευση από ninette Την / Το Τετ Οκτ 21, 2009 7:39 am

τι εννοεις τασο;

ninette

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 5148

Δημοσίευση από diaki Την / Το Τετ Οκτ 21, 2009 7:52 am

De ksereis pote otan o allos thrinei ti mporei na skeftetai! Merikoi to kanoun gia na min ginontai alla atiximata sto simeio, kai kala san prostasia :S

Mporei na xalane tin aisthitiki sas alla otan skefteste oti enas anthrwpos exei pethanei se ekeino to simeio tin aisthitiki skefteste?
Pantws oute emena mou aresoun san eikona, exw dei polles fores pou vazoun aplws louloudia se ekeina ta simeia... Alla to eikonostasi logika kati simvolizei gia ekeinous, kai mi nomizete oti einai eukolo, prepei na plirwsoun kai na vgaloun kai adeia gia na to ftiaksoun auto...

diaki
Παντέλενα

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 4040

http://xavale.to-relax.net

Δημοσίευση από Solitaire Την / Το Τετ Οκτ 21, 2009 8:05 am

tsouXtra έγραψε:αλλά άλλο η κακογουστιά, και άλλο να αφαιρείσαι οδηγώντας επειδή κοιτάς το εκκλησούδι...

Διάβαζε λίγο καλύτερα....... "αφαιρέθηκα" γιατί κοιτώντας το εκκλησούδι μου ήρθαν στο μυαλό αναμνήσεις άσχημες και αποσπάστηκε η προσοχή μου.
Ότι παθαίνεις και με τις διαφημιστικές πινακίδες (που είναι παράνομες) και αποσπάται η προσοχή σου. Λίγοι άνθρωποι έχουν σκοτωθεί επειδή αποσπάστηκε η προσοχή τους από πινακίδες? Ένας λόγος παραπάνω όταν κάτι σου φέρνει στην επιφάνεια αναμνήσεις από τραγικά βιώματα.

Και το θέμα εξ'αρχής δεν το έθεσα για την κακογουστιά.............. κακόγουστες είναι και κάποιες διαφημίσεις που κυκλοφορούν.

Solitaire
gossip girl

Δημοσίευση από tsouXtra Την / Το Τετ Οκτ 21, 2009 8:22 am

mou fainetai tragiko kai epikindyno na afaireitai i prosoxi sou eite apo diafimisi, eite epeidi i gomena paradipla foraei mini, eite otidipote

an kaneis einai epirepis stin afirimada, as afisei to timoni kalitera.

tsouXtra

Αριθμός μηνυμάτων : 3260
Registration date : 27/07/2008

Δημοσίευση από Solitaire Την / Το Τετ Οκτ 21, 2009 8:32 am

Άσχετο επί του θέματος........... αλλά να σε ρωτήσω........ εσύ όταν οδηγάς δεν αποσπάται ποτέ η προσοχή σου από κάτι, οτιδήποτε και να είναι αυτό?
Το να αποσπατεί η προσοχή σου δεν είναι οικοθελής επιλογή του ατόμου, γι'αυτό και λέγεται ότι "αποσπάται " η προσοχή και όχι ότι "αφαιρέθηκε"η προσοχή. Άλλο πράγμα η αφηρημάδα και ευτυχώς τόσα χρόνια που οδηγάω δεν έχω τρακάρει ποτέ γιατί φταίω εγώ, πρώτον γιατί είμαι προσεκτική και δεύτερο γιατί τηρώ μέχρι αηδίας τους κανόνες ασφαλείας.
Όταν όμως οδηγάς π.χ. βράδυ και στρίβεις σε ένα δρόμο και σου παρουσιάζεται μπροστά σου μια διαφημιστική πινακίδα τεραστίων διαστάσεων με όλα τα χρώματα του ουράνιου τόξου μπροστά σου, τότε θα σου αποσπάσει την προσοχή και σε κλάσμα δευτεροπλέπτου θα γίνει το κακό. Γι΄αυτό και είναι παράνομες όλες αυτές οι πινακίδες και έχει καταδικαστεί και η ΔΕΗ επειδή παρέχει ηλεκτροδότηση (μαζί με Δήμους και άλλους φορείς).
Αν συνεχίσεις να κοιτάς την πινακίδα, τότε είναι αφηρημάδα, καταλαβαίνεις την διαφορά?

Solitaire
gossip girl

Δημοσίευση από Invisible Την / Το Τετ Οκτ 21, 2009 9:10 am

Περιεργο θεμα ανοιξατε.. Παντως για να πω την αληθεια δεν με εχει ενοχλησει ποτε το θεμα. Εφοσον το επιτρεπει ο εκαστοτε δημος να φυτευουν εικονοστασια όπου να'ναι, προβλημα του. Τωρα για το αν αποσπουν την προσοχη, υπαρχουν ενα καρο πραγματα που κανουν το ιδιο. Παντως αν και εχω χασει 3 φιλους μου απο τροχαιο, καμια απο τις οικογενειες δεν εβαλε εικονοστασια.

Invisible
azax...τα κανει αορατα

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 3178
Ασχολίες : Το επαγγελμα του Ηρωδη!
Registration date : 24/07/2008

Δημοσίευση από AngelWitch Την / Το Τετ Οκτ 21, 2009 1:27 pm

anthropoi pethainoun h skotonontai kathe mera.
allo o ponos kai to penthos kai allo autes oi gyftoyle synhtheies poy den exoyn kanena apolytos nohma.

Epishs to brisko katanohto na paei kapoios kai na afhsei louloudia se ekeino to shmeio poy pethane to prosfiles tou atomo. Alla ta eikonostasia einai kati pantelos perito.

AngelWitch

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 2496
Τόπος : dreamland!!!
Ασχολίες : ypnos!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης